Melonowe kosmetyki
Melonowe kosmetyki

 

Często spotykamy się z kosmetykami, które w swym składzie posiadają melon. Jakie jest jego działanie? Komu pomoże?

 

Melon – źródło węglowodanów, witamin oraz minerałów

Melon (Cucumis melo) to roślina z rodziny dyniowatych. Jego skóra może być zielona, żółta lub brązowa, kolor miąższu: biały, zielonkawy, pomarańczowy lub czerwony. Sama nazwa wywodzi się od greckiego melopepon – miękkie jabłko. Melon to źródło węglowodanów, witamin oraz minerałów. Od starożytności jest wykorzystywany jako środek odświeżający oraz przyspieszający gojenie się ran. Stosowano go także do leczenia oparzeń i w walce z tasiemcem.

 

 

 

 melon

 

 

 

Ekstrakt z melona

Ekstrakt z melona jest wykorzystywany w kosmetykach, które mają działanie nawilżające. Dzieje się tak z powodu węglowodanów, w które melon jest wyjątkowo bogaty. Związki higroskopijne adsorbują wodę i dzięki tej swej właściwości pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia warstwy rogowej. Związki te tworzą bowiem wiązania wodorowe, zapobiegając tym samym utracie wody oraz odwodnieniu.

 

Przywrócenie równowagi

Jednym z podstawowych celów, dla których wykorzystuje się melon w kosmetykach, jest przywrócenie równowagi skórze dzięki zawartym w owocu witaminom: A i C oraz składników mineralnym (potas i beta-karoten). Substancje te działają na skórę wzmacniająco, chroniąc ją przed niekorystsnym wpływem stresu, wsperiając jej naturalne mechanizmy obronne i redukując oznaki starzenia się. Badania pokazują, że witaminy odgrywają ważną rolę w ochronie i procesie odnowy skóry. Aplikowane miejscowo zapobiegają i powstrzymują zmiany, które zachodzą w skórze wraz z wiekiem (mowa o przesuszenia, złuszczaniu,  pojawianiu się zmarszczek). Witaminy zmiękczają i wygładzają skórę, a jednocześnie uzupełniają jej naturalne nawilżenie. Z tego też powodu bogaty w witaminy ekstrakt z melona jest stosowany w preparatach, które działają rewitalizująco i stymulująco.