Zabieg mezoterapii mikroigłowej przy użyciu derma rollera w warunkach domowych


Zabieg mezoterapii mikroigłowej przy użyciu derma rollera w warunkach domowych
          W ostatnich latach zabieg mezoterapii mikroigłowej stał się szczególnie popularny zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jaki i w warunkach domowych jako uzupełnienie zabiegów kosmetycznych. Dzięki zastosowaniu w tym zabiegu ogólnodostępnego narzędzia jakim jest derma roller, zabieg można wykonywać samodzielnie w domu. Dlatego bardzo istotne jest, by wybrać odpowiedni rodzaj derma rollera. Szczególnie istotna jest długość igieł tego urządzenia - w zależności od rodzaju problemu skórnego i rodzaju skóry. Przed zabiegiem warto również zapoznać się  ze sposobem użycia derma rollera, który przedstawiono poniżej.


        Najważniejszą kwestią przed zabiegiem przy użyciu derma rollera jest oczyszczenie skóry. Zabiegu demakijażu można dokonać za pomocą łagodnego preparatu do demakijażu lub przy użyciu masażera do oczyszczania. Warto tu zwrócić uwagę na bardzo popularne wibracyjne i obrotowe masażery do oczyszczania. Obecnie ich wybór na rynku kosmetycznym jest ogromny, zaś ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Masażery do oczyszczania posiadają kilka wymiennych nakładek, których można używać w zależności od potrzeb. Cena masażera zależy od ilości nakładek. Najbardziej powszechne są nakładki do: oczyszczania, masażu, peelingu, złuszczania skóry. Przed zabiegiem mezoterapii mikroigłowej polecany jest masażer ze szczoteczką, dzięki której skóra będzie doskonale oczyszczona i gotowa do dalszych zabiegów kosmetycznych. Można również wykonać peeling, który usunie martwy naskórek i resztki kosmetyków. Przed zabiegiem można nanieść na skórę krem znieczulający, jeżeli pacjent jest mało odporny na ból nakłuwania derma rollerem. Krem znieczulający nakłada się pół godziny przed planowanym zabiegiem. Następnie można, ale nie jest to konieczne, nanieść na skórę serum, koktajl lub maseczkę. Po czym można rozpocząć nakłuwanie derma rollerem. Z pomocą ruchomego wałeczka wyposażonego w igieły masujemy ruchami „przód-tył" niedoskonałości skóry lub ciała. Należy wykonać maksymalnie do 10 ruchów przód-tył w jednym miejscu ciała. Dodatkowo należy także wykonywać ruchy: góra-dół, prawo-lewo i na skosy w obydwie strony. Cały zabieg derma rolleram najlepiej zacząć od brody, następnie masować policzki, nos i czoło. Należy rolować szczególnie miejsca z niedoskonałościami (zmarszczki, plamy, blizny, rozstępy  itp.), rozciągając lekko skórę i zmniejszając nacisk w okolicach oczu, ust i czoła. Ważne jest by nie rolować bardzo blisko okolić oczu i powiek. Do zabiegu mezoterapii mikroigłowej okolic oczu należy używać specjalnego derma rollera z wąskim wałkiem. Ta część twarzy jest szczególnie delikatna, dlatego należy stosować do niej odpowiedniego derma rollera, najlepiej z igłami 0,5 mm. Nie należy rolować też skóry z otarciami i ranami. Szczególną higienę i ostrożność muszą zachować osoby z chorobami przewlekłymi, nowotworami (np. rak piersi).


        Podczas zabiegu derma rollerem na skórze mogą pojawić się drobne krople krwi lub zaczerwienienie. Jest to efekt zupełnie naturalny, który znika po kilku godzinach.  Po zabiegu twarz jest zaczerwieniona, dlatego zaleca się wykonie masażu derma rollerem przed snem. Dodatkowym atutem zabiegu wieczornego jest fakt, że w nocy skóra lepiej się regeneruje i wchłania preparaty.


        Zabieg powinien trwać około 15 minut. Zabieg na ciało może trwać dłużej ze względu na większą powierzchnie ciała. Po czym należy nałożyć na twarz  krem lub maseczkę nawilżającą lub odżywczą. Można także użyć po zabiegu kwasu hialuronowego, który doskonale nawilży skórę. Dodatkowo preparat ten ma właściwości wygładzające i przeciwzmarszczkowe. Na skórę ciała przy zabiegach na rozstępy lub cellulit można użyć specjalnych preparatów o właściwościach antycellulitowych i wygładzających. Zabiegi powinny być wykonywane co 2-3 dni


            Po zakończonym zabiegu należy derma roller zdezynfekować płynem do dezynfekcji, spirytusem salicylowym lub gorącą wodą o temperaturze 60-70 stopni. Derma roller najlepiej jest przechowywać w oryginalnym opakowaniu, co zapewni nam większą higienę.


       Po zabiegu twarz można umyć po kilku godzinach (około 4 godziny), po czym należy zastosować filtr przeciwsłoneczny o wysokim faktorze ochronnym. Skóra jest podrażniona, więc warto jest zaaplikować krem łagodzący. Po zabiegu należy intensywniej nawilżać skórę. Przez max 1 tydzień należy stosować podwójna dawkę kremu nawilżającego. Po kilku dniach od zabiegu derma rollerem skóra może się łuszczyć. Aby zapobiec nadmiernemu rogowaceniu się skóry należy przeprowadzić peeling. Po czym stosować kremy i maski nawilżające. Przez około 1-2 dni po zabiegu powinno się unikać przebywania w sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach jak sauna, czy termy. Należy także unikać gorących kąpieli, pobytu na basenie i picia alkoholu. Jeżeli skóra po 1-2 dniach będzie nadal zaczerwieniona lub jego stan będzie się pogarszał należy zgłosić się do lekarza. Bardzo ważne jest, by derma roller lub głowica była używana wyłącznie przez jedną osobę.