Olejek zamiast kremu do twarzy
Olejek zamiast kremu do twarzy

 

Olejki, szczególnie te roślinne, od dawna są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym – jako składniki kremu, serum i kosmetyków kolorowych. Coraz więcej producentów sprzedaje je jako czyste produkty. Wymienić można tuchoćby coraz bardziej popularny olejek arganowy, przeznaczony do pielęgnacji skóry trądzikowej i naczynkowej.

 

Olejek czy krem?

Czy warto ich używać? Czy stosowanie ich jest pójściem w stronę natury i zdrowia? A może oznacza to w przyszłości problemy ze skórą? Czego w ogóle oczekujemy od olejków, używając je na skórę twarzy, a co mogą nam naprawdę dać? Jeszcze przed kupnem olejku warto uświadomić sobie, że olejki roślinne i syntetyczne używane do ciała są właściwie tym samym, co proponują nam firmy kosmetyczne jako olejki do twarzy, a więc olejek arganowy do twarzy kupiony w firmowej drogerii nie różni się jakością od tego, jaki znajdziemy w sklepie ze zdrową żywnością.

 

Pomoże a może niekoniecznie?

Oczywiście pomoże on suchej skórze, także tej bardzo delikatnej – w okolicy oczu, ale trzeba pamiętać, że większe problemy z cerą czy skórą wymagają bardziej profesjonalnego leczenia. Uszkodzenia skóry spowodowane poparzeniem światłem słonecznym, zmarszczki, trądzik pospolity czy różowaty potrzebują czegoś więcej niż jednej cudownej mikstury na wszystko.

 

 

 

olejki do twarzy

 

 

 

Wskazania

Olejki do twarzy zapobiegają utracie wilgoci oraz zawierają antyoksydanty. Należy je jednak traktować jako wsparcie w pielęgnacji cery, a nie jako główny kosmetyk. Kilka kropli olejku można dodać np. do ulubionego kremu czy serum albo zastosować bezpośrednio na oczyszczoną, złuszczoną skórę. Nigdy jednak nie wolno stosować ich jednocześnie z produktami SPF (jest to równoznaczne z osłabieniem ochrony przeciwsłonecznej).

 

Przereklamowane?

Panuje mit, że olejek arganowy jest najlepszy, przebijając wartości innych olejków. Tymczasem bogatsze w kwasy tłuszczowe są olejki takie jak rycynowy, konopny, czy kukurydziany. Marokański olejek arganowy brzmi jednak „dumnie”, bardziej egoztycznie, wyszukanie, choć równie korzystne jest stosowanie olejku z pestek winogron, jojoba czy kokosowego. Mniej korzyści oznacza używanie olejków eterycznych i zapachowych, które mogą uczulać i podrażniać skórę. Trzeba też pamiętać, że olejki zatykają pory. Dobrze więc pamiętać o zasadzie umiarkowania i prostoty: najlepsze są olejki jednoskładnikowe, bezapachowe i dodawać jedynie kroplę olejku do kremu nawilżajacego… W takim stężeniu nie powinien nikomu zaszkodzić.