Czystek – naturalny lek na boreliozę
Czystek – naturalny lek na boreliozę

 

Czystek (Cistus Incanus) – niewielki, żywiczny krzew pochodzący z obszaru śródziemnomorskiego… Wśród osób chorych na boreliozę uchodzi za cudowny lek. Obecne w czystku polifenole neutralizują wolne rodniki i wzmacniają siły odpornościowe organizmu. Czystek, przyrządzony i stosowany jako napar lub wywar, ma dodatkowo zapobiegać ukąszeniom przez kleszcze i komary. Herbatki z czystka nie powinno więc zabraknąć latem w naszych altanach. 

 

 

 

czystek2

 

 

 


Czystek w profilaktyce

Najnowsze badania pokazują, że czystek powoduje sklejanie bakterii, dzięki czemu nie dopuszcza do ich połączenia z błoną komórkową. Ma także działanie odstraszające owady. A do tego jako środek naturalny, nie daje działań ubocznych. Czystek jest stosowany przez niemieckich leśników w  profilaktyce przeciw kleszczowej.

Podawany jest także zwierzętom domowym. Czystek jest stosowany przy boreliozie oraz w profilaktyce przeciw chorobom odkleszczowym. Chroni przed ukąszeniami komarów. Wzmacnia również system immunologiczny i rozkłada zbędne w naszym ciele mikroorganizmy. Posiada właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze.

 

Czystek, by być spożywany jako herbata, zostaje zbierany, a następnie suszony. Herbata może dawać lekkie uczucie suchości w ustach, a to z powodu składników antywirusowych, które zawiera. Herbata z czystka nie tylko chroni przed wirusami, ale także wyprowadza w organizmu metale ciężkie. Ma bardzo dobry wpływ na skórę – zwalcza łupież oraz zapalenia skórne.