Piękne włosy na wiosnę
Piękne włosy na wiosnę

 

Po zimie włosy często są suche i osłabione. Nie prezentują się najlepiej. Wymagą pomocy, dlatego daj im dwa – trzy tygodnie wiosną, zapewniając intensywną pielęgnację, by mogły odzyskać blask i sprężystość.

 

Włosy – odpowiednia pielęgnacja

Włosy po zimie potrzebują specjalnych zabiegów, by wrócić do formy – by znów były błyszczące, mocne, a po farbowaniu długo cieszyły się intensywnym kolorem. Kondycję przywrócą im kosmetyki odpowiednio dobrane do problemu, jaki mają.


Kuracja włosów suchych i zniszczonych

Zmiany temperatur narażają włosy utratę wilgotności, sprawiając, że stają się łamliwe, matowe i łatwo się elektryzują. W takiej sytuacji do pielęgnacji włosów używaj szamponów odżywczych i regenerujących (np. z aminokwasami, olejami, miodem). Po umyciu włosów koniecznie nakładaj odżywkę o tych samych właściwościach. Przynajmniej dwa razy w tygodniu stosuj też maskę. Dla lepszego efektu po nałożeniu maski lub odżywki można okręcić głowę folią i ręcznikiem. Ważne jest pamiętanie o kilku radach, by postępować z włosami właściwie:

  1. Włosów po umyciu nie rozczesuj grzebieniem o gęstych zębach. Zacznij delikatnie od końcówek, potem zajmij się włosami u nasady.
  2. Płucz włosy chłodną wodą a do suszenia używaj chłodnego strumienia powietrza, ponieważ sprzyja to zamykaniu łusek w zewnętrznej warstwie ochronnej.
  3. Wystarczająco nawilżone włosy same przestają się elektryzować, ale zanim tak się stanie, przeczesuj włosy metalowym grzebieniem lub szczotką spryskaną lakierem i zrezygnuj z ubrań ze sztucznych tkanin.
  4. W przypadku bardzo zniszczonych końcówek skróć je – włosy odrosną, a będą wyglądały zdrowiej.

 

 

 

wiosna1

 

 

 

Troska o włosy przetłuszczające się

Gruczoły łojowe pracują intensywniej w cieple, gdy nosimy czapkę lub z zimna wchodzimy do ogrzewanego pomieszczenia. Aby pomóc im przestać działać tak intensywnie na wiosnę, sięgaj po szampony do włosów przetłuszczających się (z ekstraktami z szałwii, rzodkwi, pokrzywy, rozmarynu). Gdy codziennie myjesz włosy, lepiej sprawdzą się delikatne szampony, przeznaczone do częstego stosowania. Jeśli mimo łojotoku końcówki są przesuszone, używaj szamponów do włosów mieszanych, które jednocześnie oczyszczają skórę i nawilżają końce włosów. Po każdym myciu nakładaj też odżywkę.

 

Pielęgnacja włosów osłabionych

Po zimie wypada trochę więcej włosów niż normalnie. To normalne, więc nie należy się tym szczególnie martwić. Może to potrwać miesiąc (maksymalnie do dwóch). Pomogą w tym czasie środki wzmacniające cebulki (np. szampon z czarną rzepą). Co im pomoże? Przede wszystkim właściwe, czyli bardzo delikatne obchodzenie się z nimi – nie noś wsuwek, cieżkich spinek i ciasnych gumek, ponieważ „obciążają” cebulki włosów, a przy ich zdejmowaniu wyrywa się włosy. Zadbaj też o dietę, dostarczają organizmowi witaminy i minerały – sięgaj po warzywa, owoce, ryby, nabiał i pieczywo pełnoziarniste. Możesz też sięgnąć po suplement diety wzmacniający włosy. W jego składzie powinna być chinina, witaminy z grupy B, witamina E, wyciąg ze skrzypu polnego, krzem, tauryna, cynk czy wapń.