Mezoterapia mikroigłowa w walce z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi


Mezoterapia mikroigłowa w walce z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi

             Mezoterapia igłowa lub inaczej mikronakłuwanie czy rolowanie to nowatorski zabieg, którego celem jest naturalne zwiększanie produkcji kolagenu i elastyny  w skórze. Do zbiegu wykorzystywane jest specjalne urządzenie - derma roller. Zabiegi przy użyciu derma rollera, czyli wałeczka pokrytego igłami stają się coraz bardziej popularne zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak w zaciszu domowym. Masaż derma rollerem bardzo szybko zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych oraz Zachodniej Europie. Po czym polskie gabinety kosmetyczne zaczęły wprowadzać zabieg do swojej oferty. Derma roller znalazł swoje zastosowanie w wielu problemach kosmetycznych, od zmarszczek, poprzez trądzik, blizny i przebarwienia, aż po rozstępy i cellulit. Można go używać zarówno do twarzy, jak i ciała. To bezpieczna alternatywa do drogich zabiegów chirurgicznych, która przynosi rewelacyjne efekty już po pierwszym zabiegu.


            Zabieg przy użyciu derma rollera polega na powstaniu w skórze mikrouszkodzeń niewidocznych gołym okiem, które zmuszają skórę do gojenia i regeneracji. Podczas regeneracji naturalnie zostaje zwiększona produkcja nowego kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to składniki odpowiedzialne za stan naszej skóry. To właśnie one sprawiają, że skóra staje się grubsza, napięta, elastyczna i wygląda młodo.


            Trądzik oraz powstające po nim blizny potrądzikowe to problem wielu osób, zwłaszcza młodych. Wypryski wyglądają nieestetycznie i bardzo trudno je zamaskować makijażem. Ponadto powodują brak pewności siebie oraz nieśmiałość. Często leczenie trądziku jest nieefektywne – występuje chwilowa poprawa stanu skóry, po czym następuje nawrót choroby. Coraz częściej trądzik dotyka także osób starszych, nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, lecz także osoby po 30 lub 40 roku życia. Przyczyn trądziku jest wiele: problemy hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja skóry i wiele innych. Trądzik może występować na twarzy, plechach lub szyi czy dekoldzie. Stosowanie regularnie zabiegów przy użyciu derma rollera szybko i skutecznie upora się z trądzikiem i bliznami po nim. Już po pierwszym zabiegu widać poprawę struktury skóry. Zaś po serii zabiegów widoczna jest znaczna poprawa stanu skóry, zmniejszenie blizn i zaprzestanie wydzielania sebum.  Warto zainwestować niewielkie pieniądze w profesjonalny derma rolller i preparaty do zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Wybór derma rollerów na rynku kosmetycznym jest bardzo duży. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z każdym produktem i wybrać najlepsze urządzenie dla swoich potrzeb.
Sposób użycia derma rollera na trądzik i blizny            Przed rozpoczęciem zabiegu przy użyciu derma rollera należy skórę twarzy oczyścić z makijażu i wszelkich zanieczyszczeń. Aby wzmocnić efekty działa derma rollera warto przed zabiegiem dodatkowy wykonać peeling, najlepiej enzymatyczny dla skóry wrażliwej i trądzikowej. Peeling nie może być zbyt mocny, ponieważ może spowodować podrażnienie skóry.


            Aby wzmocnić efekt warto przed zabiegiem zakupić dodatkowe preparaty do mezoterapii mikroigłowej, np. ampułki lub serum z kolagenem, elastyna lub kwasem hialuronowym. Produkty te doskonale nawilżą skórę i wzmocnią efekty całej terapii. Jeżeli pacjent jest mało odporny na ból nakłuwania derma rollerem można przed zabiegiem na około 30 min nanieść na skórę krem znieczulający, np. krem z lidokainą.


            Po dokładnym oczyszczeniu i zastosowaniu preparatów można rozpocząć zabieg mezoterapii mikroigłowej przy pomocy derma rollera. Do skóry twarzy zalecany jest derma roller o długości igieł 0,5 mm. Do bardzo delikatnej i wrażliwej skóry można zastosować mniejsze igły – 0,2 mm. Dłuższe  igły 1 – 2 mm rekomendowane są w przypadku większego cellulitu, rozstępów oraz skóry grubej ud i pośladków.


            Zabieg derma rollerem polega na masowaniu twarzy ruchami „przód-tył". Należy wykonać maksymalnie do 10 ruchów przód-tył w jednym miejscu ciała. Należy wykonywać masa rollerem w kierunkach: góra-dół, prawo-lewo i na skosy w obydwie strony. Skórę należy rolować w jednym miejscu do momentu zaczerwienienia, po czym należy przejść do kolejnego obszaru rolowania derma rollerem.


            Zabieg powinien trwać około 15 minut i powinno się go wykonywać co 2-3 dni przed 2-3 miesiąc, po czym powinna nastąpić przerwa co najmniej 1 miesiąc. W okresie 1 miesiąca skóra ma czas na regenerację.

Po zabiegu należy nałożyć na podrażnioną skórę krem nawilżająco-łagodzący, aby drobne zaczerwienie szybciej zniknęło. Najlepiej zabieg wykonywać wieczorem, ponieważ w nocy skóra ma czas na regenerację i rano nie jest ona podrażniona.