KWAS HIALURONOWY A KOLAGEN

 


KWAS HIALURONOWY A KOLAGEN 

            Na pewno wiele kobiet zastanawia się na różnicą między kwasem hialuronowym a kolagenem. Oba preparaty występują w kosmetyce, lecz mimo mody na oba wypełniacze dość mało o nich wiemy. A przecież oba powodują, że kobiety wyglądają pięknie i młodo. Oba kwasy występują naturalnie  w naszym organizmie, ale w różnym miejscu.


            Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem skóry, czyli cukrem złożonym o wyjątkowej chłonności. Odpowiada za wiązanie wody w organizmie. Wraz z innymi składnikami skóry tworzy tak zwany płaszcz hydrolipidowy, niezbędny przeciwdziałania wysuszaniu się skóry oraz powoduje, że woda  ze skóry nie paruje. Został odkryty stosunkowo niedawno - w 1996 roku. Bardzo szybko zyskał popularność w wielu dziedzinach kosmetyki. Do niedawna kwas hialuronowy był pozyskiwany w sposób naturalny zazwyczaj z koguciego grzebienia, pępowiny. Dziś jest syntetykiem doskonale tolerowanym przez skórę. Ma on dość małą cząsteczkę, co sprawia, że utrzymuje się na powierzchni skóry i nie przenika w głębsze warstwy naskórka. W takiej postaci jest on zazwyczaj dodatkiem do kremów nawilżających. Największą ilość kwasu hialuronowego mają małe dzieci, których skóra jest gładka i delikatna. Z wiekiem jego zawartość w skórze maleje, czego skutkiem są zmarszczki i problemy skórne. Jak wykazują badania po 40 roku życia mamy już go o połowę mniej. Jest to naturalny proces będący bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmarszczek. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne uzupełnianie ubytków kwasu hialuronowego. Opóźnia to  proces starzenia, wygładza zmarszczki, a także znacząco poprawia poziom nawilżenia skóry.


            Kwas hialuronowy może występować także w postaci usieciowanej.  Doskonale nadaje się do wypełniania zmarszczek. W miejscu podania preparatu twarzy stabilne "wałeczki”, które uzupełniają skórę w miejscu powstania zmarszczek. To  również sprawdzony preparat do powiększania piersi, ust,  modelowania bioder i łydek. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się korygując bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki / dolne. Jest to sprawdzony środek do znacznej poprawy wyglądu. Obecnie co roku tysiące kobiet na całym świecie korzysta z tej metody korekcji zmarszczek. Efekty zabiegu przy pomocy kwasu hialuronowego utrzymują się do roku, pod warunkiem, że wykonuje go doświadczony lekarz.


            Istotnym faktem, jest to że kwas  hialuronowy wypełnia zmarszczki i bruzdy od wysokości oczu w dół. Zmarszczki powyżej wysokości oczu wypełniane są botoxem. Botox  paraliżuje  mięsień, który odpowiedzialny jest za powstanie zmarszczki. Delikatnie wypełnia zmarszczkę od środka. Używany jest tez w leczeniu nadpotliwości.

 
            Kolagen jest obecny w każdej tkance i komórce organizmu jako białko tkanki łącznej. Tworzy on stelaż naszej skóry, tzw. siatkę włókien kolagenowych, które  utrzymują skórę w odpowiednim "napięciu". Podobnie jak kwas hialuronowy wraz z upływem lat jego ilość oraz jakość spada. Skóra staje się mniej elastyczna, brak jej sprężystości, pojawiają się zmarszczki.  Aby poprawić napięcie skóry warto stosować odpowiednie kosmetyki, których celem jest stymulowanie produkcji kolagenu i włókien elastycznych (kom fibrocyty i fibroblasty). Kolagen może mieć różną formę: kolagen naturalny, kremy z kolagenem oraz zastrzyki z kolagenem.


            Kolagen naturalny jest pochodzenia zwierzęcego (najczęściej od krów). Przed użyciem warto przeprowadzić test skórny, który wyeliminuje ewentualne uczulenie na białko wołowe. Wyniki badania są dostępne po 4 – 6 tygodniach od jego wykonania. Brak uczulenia jest podstawowym kryterium warunkującym decyzję o poddaniu się zabiegom z użyciem kolagenu naturalnego.


            Kremy z kolagenem można stosować jako uzupełnienie kuracji przeciwzmarszczkowej i regenerującej. Efekty stosowania kemu z kolagenem nie są bardzo widoczne, ponieważ znajdujące się w nich cząstki kolagenu są za duże i nie przenikają przez naskórek, nie docierają do skóry właściwej.  Mimo wszystko przynoszą korzyści, zapewniając skórze dobre nawilżenie, nie powodują przy tym zbytniego natłuszczenia skóry.


            Kolagen może być także wstrzykiwany bezpośrednio w zmarszczki, co gwarantuje wypełnienie bruzd lub uszkodzeń skóry. Zabieg polega na „wprowadzeniu” substancji za pomocą cienkiej igły. Czas jego wykonywania wynosi około 20-30 minut, natomiast efekty są widocznie natychmiast po zabiegu. W zależności od przeznaczonej dawki kolagenu i grubości skóry rezultaty utrzymują się od 3 do 9 miesięcy, z czego są zastrzyki, które wytrzymują nawet ponad 12 miesięcy.


            Kolagen może być także wprowadzany do skóry właściwej w postaci serum, ampułek lub koktajli do ultradźwięków. Małe cząsteczki kolagenu doskonale przenikają do skóry właściwej, gdzie znajdują się włókna kolagenowe. Włókna te zostają rozgrzewane przez kolagen, co będzie powodowało ich skrócenie i widoczny będzie efekt napięcia skóry.

 

            Oba preparaty, zarówno kwas hialuronowy, jak i kolagen stosowane są do zabiegów mezoterapii mikroigłowej przy użyciu derma rollera. Preparaty te można używać przed zabiegiem, w trakcie oraz po zabiegu. W celu uzupełnienia całej kuracji warto dodatkowo stosować kremy z kwasem hialuronowym lub kolagenem.