Najczęściej stosowane preparaty stosowane podczas mezoterapii mikroigłowej

 Najczęściej stosowane preparaty stosowane podczas mezoterapii mikroigłowej

 


            Zabieg mezoterapii mikroigłowej to nowoczesna metoda walki ze skutkami upływu czasu oraz niedoskonałościami skóry. Stał się on szczególnie popularny w ostatnich latach. Zabieg ten wykonywany jest zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jaki i w samodzielnych zabiegach domowych. To doskonała alternatywa do drogich i niebezpiecznych zabiegów chirurgii plastycznej. Do zabiegu wykorzystuje się ogólnodostępne urządzenie - derma roller. To niewielki wałek pokryty dużą ilości igieł tytanowych lub ze stali chirurgicznej, zależnie od modelu derma rollera. Dodatkowo posiada rączkę, która umożliwia wykonanie zabiegu. Bez problemu urządzenie to można wykorzystać do wykonywania samodzielnych zabiegów w domu.


            Ważną kwestia w mezoterii mikroigłowej jest wybór odpowiedniego derma rollera.  Szczególnie istotna jest długość igieł tego urządzenia - w zależności od rodzaju problemu skórnego i rodzaju skóry. Na rynku kosmetycznym wybór derma rollerów jest ogromny. Różnią się one nie tylko długością igieł, lecz także materiałem wykonania igieł (mogą być tytanowe lub ze stali chirurgicznej) lub także szerokością wałka. Do zabiegów na twarz używania się standardowego wałka o długości około 3-4 cm. Zabiegi mezoterii mikroigłowej w okolicach oczu wykonywane są zazwyczaj derma rollerem o mniejszej szerokości, około 1-2 cm. Natomiast do zabiegów na ciało zalecany jest derma roller o najszerszym wałku. Przed zabiegiem obowiązkowo należy zapoznać się  ze sposobem użycia derma rollera, aby nie zrobić sobie krzywdy.


            Zabieg mezoterapii mikroigłowej wykonywany przy użyciu derma rollera zmusza skórę do samodzielnej regeneracji. Każde, nawet najdrobniejsze uszkodzenie naskórka powoduje, że w skórze aktywuje się proces samoodnowy. Z wiekiem zdolność do samoodnowy skóry osłabia się, czego efektem są wolniej gojące się rany. Systematyczne przeprowadzanie mikroperforacji naskórka to bezpieczna forma stymulacji skóry, która w efekcie zwiększającą gęstość naskórka.


            Aby wzmocnić efekty mezoterapii mikroigłowej do zabiegu można dodatkowo zastosować preparaty. Równie ważna kwestią jak rodzaj derma rollera jest wybór odpowiednich preparatów do zabiegów. Warto zapoznać się z rodzajami kosmetyków, których wybór obecnie jest ogromny. Najczęściej stosowane są: kwas hialuronowy oraz kolagen i elastyna.


             Kwas hialuronowy jest to polisacharyd, czyli cukier złożony o wyjątkowej chłonności. W skórze tworzy tak zwany płaszcz hydrolipidowy w połączeniu z innymi składnikami. Płaszcz ten przeciwdziałania wysuszaniu się skóry, powoduje, że woda pozostaje wewnątrz skóry i nie paruje z niej. To dzięki niemu naskórek jest odpowiednio nawilżony i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Obecnie jest syntetykiem, który jest doskonale tolerowany przez skórę.


            Warto pamiętać, że najlepsze efekty można uzyskać stosując kwas hialuronowy podczas zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Jest on wprowadzany poprzez mikrokanaliki do wnętrza skóry. Realnie zmienia strukturę skóry i wpływa na jej budowę. Wówczas jest elementem budulcowym tkanek, który działa bardziej inwazyjnie niż sam krem z kwasem hialuronowym. Modeluje skórę, ujędrnia, wypełnia i nawilża skórę od wewnątrz. Sam krem z kwasem hialuronowym nie działa tak samo jak kwasem wtłaczany podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej.


            Cząsteczka kwasu hialuronowego zawartego w kremie jest bardzo mała i nie jest w stanie przeniknąć głęboko przez skórę. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny, lecz przynoszący długotrwały efekt. Warto wiedzieć, że stężenie kwasu hialuronowego stosowanego w najdroższych kosmetykach wynosi tylko 0,001% - 0,01%. Kwas hialuronowy o stężeniu 1% to dawka bardzo wysoka, a jednocześnie bezpiecznie, ponieważ HA jest substancją biozgodną – nie powoduje brak podrażnień oraz alergii po zastosowaniu. Kwas po postać bezbarwną, higroskopijną, przezroczystą. To ciecz o konsystencji żelu, która wtłaczana poprzez derma roller w głąb skóry uaktywnia proces odnowy naskórka.


 

 


 

            Kolagen i elastyna to preparaty, które również doskonale sprawdzają się w zabiegach przy użyciu derma rollera. W połączeniu z wałkiem zwalczą wiele problemów: trądzik, zmarszczki, cellulit. Widocznie odmłodzą poszarzałą skórę oraz przywrócą jej młodzieńczy i zdrowy wygląd. 

Kolagen to jeden z kluczowych składników tkanki skórnej. Odpowiada za elastyczność, jędrność, nawilżenie oraz odnowę komórek skóry. Pełni funkcję naturalnego środka nawilżającego i wygładzającego. Elastyna zaś odpowiada za sprężystość skóry. To dzięki niej nasza skóra po rozciągnięciu wraca do pierwotnego kształtu.


            Połączenie tych dwóch składników razem w postaci serum znakomicie będzie uzupełniać naturalny proces regeneracji skóry podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Serum kolagenu i elastyny ma postać jednorodną, o słabym charakterystycznym zapachu. To klarowna ciecz o barwie od bezbarwnej do bursztynowej.


            Dodatkowo w celu uzupełnienia zabiegów mezoterapii mikroigłowej w połączeniu z preparatami kwasu hialuronowego lub kolagenu i elastyny można stosować kremy z tymi samymi składnikami. Jednak należy pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się wykonując zabiegi systematycznie oraz przy pomocy sprawdzonych urządzeń i preparatów.