Kilka kroków do zdrowej skóry – poradnikKilka kroków do zdrowej skóry – poradnik


 

                Często kobiety myślą, że inwestycja w drogie kosmetyki czy zabiegi w spa przyniosą upragniony efekt w postaci pięknej, zdrowej i wiecznie młodej skóry. Nic bardziej mylnego. Zabiegi kosmetyczne w nadmiarze mogą szkodzić, gdyż mogą być źle dobrane do typu skóry lub mogą być nieprofesjonalnie wykonane. Podobnie może być w kosmetykami. Nieprawidłowo dopasowane przynoszą więcej szkody, niż pożytku. Panie zapominają o zewnętrznych czynnikach wpływających na stan skóry.Słońce i promienie UV


O negatywnym wpływie zbyt intensywnego opalania i słońca wie każda kobieta. Natomiast słońce szkodzi nie tylko w lato, lecz także w słoneczny, zimowy dzień.  Promienie UV powodują szybsze starzenie się skóry, zmarszczki, wysuszenie naskórka. Ważne jest, aby nawet w zimie stosować krem z filtrem ochronnym – przeciwsłonecznym, nie tylko latem. W zimie, gdy promienie słoneczne odbijają się od gładkiej powierzchni śniegu, działają na skórę ze zdwojoną siłą. Skóra zimą wymaga leszcze większej uwagi niż latem. Dobrym rozwiązaniem jest podkład z filtrem UV, który dodatkowo zwiększy ochronę skóry. Warto także zadbać o dobre nawilżenie skóry np. w postaci preparatów z kolagenem lub kwasem hialuronowym, które idealnie zadbają o dobrą pielęgnację skóry. Natomiast latem warto dodatkowo nosić kapelusze ochronne lub chustki chroniące także włosy przed przesuszeniem.

Peelingi mogą szkodzić


Używanie kosmetyków może nie tylko przynieść korzyści, lecz także negatywne skutki. Warto zbadać typ skóry u kosmetyczki, aby dobrze dopasować rodzaj kosmetyków do jej pielęgnacji. Stosowanie źle dobranych preparatów lub zbyt mocnego peelingu kilka razy w tygodniu wpływa na skórę podrażniająco. Może także zetrzeć warstwę ochronną naskórka i przyczynić się do pojawienia problemów skórnych takich jak zmarszczki czy trądzik. Aby zapobiec takim problemom trzeba pamiętać, aby stosować peeling raz na tydzień lub dwa. Używać do tego zabiegu preparatów enzymatycznych lub drobnoziarnistych. Są  one delikatne, mniej inwazyjne niż te z grubymi drobinkami. Doskonałym kosmetykiem jest delikatny, a zarazem skuteczny – korund, który szybko usunie martwy naskórek.


 


Palenie – nie tylko czynne, lecz także bierne


 


Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe, nie tylko dla zdrowia osoby palącej, lecz także dla osób w jej otoczeniu. Przebywając w pobliżu regularnie palących osób, skóra odczuwa skutki palenia, podobne jak w przypadku palenia czynnego. Istotny jest także fakt, że dym wydmuchiwany przez palaczy jest bardziej szkodliwy od wdychanego, ponieważ zawiera jeszcze więcej szkodliwych substancji niż ten wdychany. Jedynym rozwiązaniem, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami palenia czynnego jest częste wietrzenie mieszkania – jeżeli mieszka się z osoba palącą. Natomiast po powrocie z imprezy, gdzie, jak wiadomo, bardzo dużo osób pali, koniecznie trzeba wykonać dokładny demakijaż i nałożyć krem z antyoksydantami.


 

Niska temperatura i wiatr


Zima to czas, w którym może zaszkodzić skórze kilka czynników: szkodliwe promienie słoneczne, wiatr i niska temperatura. Wszystkie te czynniki powodują szybkie wysuszanie skóry i narażenie jej na pojawianie się problemów w postaci podrażnienia. Aby zadbać prawidłowo o jej stan nawet w zimie warto stosować tłuste, gęste kremy ochronne oraz podwoić ilość kremu nawilżającego na noc. W zimie obowiązkowo trzeba stosować podkład, który ochroni skórę przed mrozem i wiatrem. Istotna jest zasada - im więcej warstw ochronnych na twarzy, tym lepiej.