PODKŁAD - najważniejszy element makijażu

 PODKŁAD - najważniejszy element makijażu


        Podkład to najważniejsza makijażowa inwestycja. Dobry podkład nada skórze zdrowy blask i sprawi, że cera będzie wyglądać nieskazitelnie i naturalnie. Podkład tuszuje niedoskonałości, plamki, wypryski oraz wyrównuje koloryt cery. Właściwie dobrany i prawidłowo nałożony zrobi więcej dobrego niż jakikolwiek inny kosmetyk.  Dobranie właściwego podkładu jednak wcale nie jest  proste. Przy doborze należy wziąć pod uwagę dwie zasadnicze kwestie. Pierwszą jest to, że podkład musi mieć odpowiedni odcień zbliżony do koloru skóry. Druga ważna sprawa to dopasowanie podkładu do typu cery. Odpowiednio dobrany do cery podkład będzie trwalszy i będzie dobrze wyglądał przez długi czas po nałożeniu.

Według wizażystów nie powinno się żałować pieniędzy na podkład. Różnica w cenach kosmetyków różnych firm nie wynika  jedynie z kosztów opakowania, ale przede wszystkim jest pochodną cen składników danego produktu kosmetycznego. Im czystsze są składniki tym droższy jest produkt. Droższe podkłady zawierają zazwyczaj pigmenty lepszej jakości, dłużej utrzymujące się na skórze i o wiele bardziej twarzowe (dużo lepiej i naturalnie wyglądają). Tańsze podkłady zawierają mniej pigmentów i są to pigmenty gorszej jakości, które zazwyczaj są mniej trwałe. Dzięki nowoczesnej technologii można już kupić bardzo zaawansowane, wręcz inteligentne podkłady, które mimo, że korygują niedoskonałości cery, wyglądają tak, jakby były niewidzialne.


        Obecnie mamy ogromny wybór podkładów jeśli chodzi o konsystencje, rodzaj czy wykończenie jakie nada twarzy dany podkład. Konsystencja  kosmetyku i to, jak się rozprowadza na skórze ma decydujące znaczenie, od którego zależy uzyskanie efektu gładkiej, nieskazitelnej, zdrowej twarzy. Tak naprawdę można stwierdzić, ze podkład jest dobrze dobrany  do cery, jeśli po nałożeniu wygląda tak jakby go wcale nie było. Twarz po nałożeniu podkładu ma sprawiać wrażenie, że ma się po prostu zdrową i piękną skórę.


        Konsystencja podkładu zależy od bazy produktu. Podkłady na bazie wody są płynne tzw. Fluidy. Jest to uniwersalna gama kosmetyków. Należą do niej produkty o zróżnicowanym stopniu krycia – od lekkich – transparentnych do gęstych, pudrowych pozwalających zatuszować przebarwienia. Stopień krycia fluidów jest lekki lub średni. Produkty nie zawierające wody powstają na bazie substancji tłuszczowych, wosków i silikonów. Do tej grupy zalicza się wszystkie podkłady o konsystencji stałej tzw. kompaktowej. Podkłady te zawierają więcej pigmentów, ale są trudniejsze w aplikacji.  Podkłady nie posiadające w składzie wody mają większe właściwości kryjące, a współczynnik krycia określany jest jako: średni, mocny lub całkowity. Podstawowymi składnikami oprócz bazy (wodnej lub tłuszczowej) są pigmenty.


        Pigmenty dzielimy na białe i kolorowe. Pigmenty białe są odpowiedzialne za właściwości kryjące. Należą do nich: talk, kaolin, tlenek cynku, dwutlenek tytanu. Im więcej tych składników w formule tym lepsze właściwości kryjące kosmetyku. Pigmenty kolorowe nadają skórze konkretny odcień, ale nie posiadają właściwości kryjących.

           

 

Podział podkładów ze względu na właściwości:


Podkład (fluid) nawilżający – mała ilość białych pigmentów sprawia, że właściwości kryjące są lekkie. Wykazuje właściwości pielęgnacyjne – nawilżenie i zmiękczenia naskórka.

Podkład rozświetlający – przeznaczony dla kobiet posiadających cerę suchą, matową, pozbawioną blasku. Zawiera rozświetlające drobinki, które pozwalają zachować naturalny, satynowy połysk zdrowej skóry.

Podkład liftingujący – w swoim składzie zawiera składniki napinające i ujędrniające skórę oraz filtry ochronne i antyutleniacze. Przeznaczone są do cer dojrzałych.

Podkład kryjący – to kosmetyki zawierające większą ilość białych pigmentów, dzięki czemu lepiej kryją defekty skóry i przebarwienia. Przeznaczone do cer problemowych.

Podkład matujący – posiada formułę „oil-free”, stworzone na bazie wody, a substancje tłuszczowe zostały zastąpione silikonami, dzięki czemu podkłady się dobrze rozprowadzają, a jednocześnie zabezpieczają skórę przed utrata wilgoci. Fluidy „oil free” należy szybko aplikować ponieważ zawarta w nich woda szybko paruje.

Kamuflaż – kosmetyk z dużą ilością białych pigmentów (45%-50%). Są to specjalistyczne preparaty, które służą do tuszowania defektów dermatologicznych. Nie należy stosować ich codziennie.

Podkłady można też podzielić ze względu na tonację:

Podkłady chłodne – zawierają domieszkę różowych pigmentów. Należą do nich odcienie takie jak: jasna porcelana, różany beż, piaskowy beż,  różany brąz, oliwka, ivory, Sand, petale, limpide, light, Sable, pastele, porcelan, fair, cameo, natural beige, rose, chair.

Podkłady ciepłe – zawsze zawierają domieszkę żółtego pigmentu. Wyróżniamy odcienie takie jak: kość słoniowa, orzech, wanilia, kremowy, beż miodowy, beż złocisty, orzechowy brąz, brzoskwinia, czekolada, hale, cendre,  naturalne, vanille, creme, chamois, beige nude, honey baige, golden peach, soft beige, true beige.

 

       Podkład to cudowny produkt, który może być używany przez każdą kobietę. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach: dobór odpowiedniego koloru/tonacji, wybór właściwego rodzaju do potrzeb naszej cery. Jego działanie nie tylko upiększa twarz, ale również ją pielęgnuje dzięki czemu kobieta czuje się piękna i zadbana.