MASAŻ ZAMIAST BOTOKSU, CZYLI SŁÓW KILKA O MASAŻU KOSMETYCZNYM

 MASAŻ ZAMIAST BOTOKSU, CZYLI  SŁÓW KILKA O MASAŻU KOSMETYCZNYM

 

        Masaż to najstarsza dziedzina sztuki lekarskiej. Kolebką masażu są Indie i Chiny. Dokładne zapiski jak przeprowadzić masaż pochodzą z 1800 roku p.n.e. Początkowo masaż był elementem kultu religijnego. Jako element metod leczniczych zalecany był już przez Hipokratesa. Masaż jako zabieg upiększający i relaksacyjny bardzo popularny był w starożytnej Grecji i Rzymie. Wtedy to nacierano ciało wonnymi balsamami i olejami, które nie tylko leczyły, ale także wprowadzały masowanego w stan głębokiego relaksu. Obecnie do wyboru mamy wiele technik masażu. Wszystko zależy od obszaru oraz schorzenia.


        W gabinetach kosmetycznych dużą popularnością cieszy się masaż kosmetyczny twarzy. Jest to chyba najprzyjemniejszy element zabiegu kosmetycznego. W tym czasie klientka  najlepiej się relaksuje. Masaż twarzy utrzymuje mięśnie w dobrej kondycji, a kiedy mięśnie twarzy są w dobrej kondycji to skóra dłużej pozostanie elastyczna i sprężysta. Badania dowiodły, że masaż kosmetyczny skutecznie opóźnia starzenie się skóry dlatego, że pobudza krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza regenerację komórek. Poprzez masaż skóra odżywa – poprawia się jej koloryt, staje się gładsza, jędrniejsza i bardziej promienna.


        Kosmetolodzy twierdzą, że wystarczą cztery tygodnie regularnego masażu żeby zauważyć poprawę stanu skóry. Warto nauczyć się ruchów masażu twarzy, aby samemu móc sobie poprawić stan skóry. Co prawda większą przyjemność daje masaż wykonany przez inną osobę, ale automasaż również pomoże w walce z wiotką skórą.


        Masaż zawsze wykonujemy przy użyciu środka poślizgowego, którym może być krem (dobrany do rodzaju cery), talk kosmetyczny, oliwa z oliwek, olej arganowy lub specjalny olejek przeznaczony do masażu twarzy. Najlepsze efekty przyniesie masowanie twarzy jeśli robimy to samemu to razy dziennie a gdy masują nas profesjonaliści wystarczy raz w tygodniu.

Masaż rozpoczynamy od  dokładnego demakijażu skóry. W masażu kosmetycznym mamy takie same ruchy jak w masażu klasycznym, czyli:

Głaskania – delikatne, powolne ruchy od brody przez linie żuchwy aż do  koniuszka ucha, delikatne muskanie wokół ust, następnie głaskamy skrzydełka nosa  w kierunku czoła. Czoło masujemy wzdłuż przebiegu mięśni tak samo jak okolice oczu, czyli od zewnątrz do wewnątrz nie naciągając skóry. Wokół oczu dodatkowo możemy kreślić ósemki. Po ruchach głaskania schodzimy ślizgiem do brody. Rozpoczynamy kolejny ruch, czyli


Rozcieranie – również rozpoczynamy od brody. Jest to już ruch bardziej energiczny, który uelastyczni skórę oraz poprawi odżywienie i dotlenienie tkanek. Ruch ten polega na kreśleniu spiralek i kółeczek od brody przez policzki, wokół ust i skrzydełek nosa, aż w kierunku czoła. Na czole możemy kreślić delikatne kółeczka. Pamiętamy również o delikatnym masażu okolic oczu.


Ugniatanie – polega na ucisku skóry. Ruch ten przypomina szczypawki i również obejmuje linie żuchwy w kierunku do ucha, następnie wokół ust tzw. Kaczuszka. Ugniatanie nosa polega dociskaniu płatków nosa najpierw jednej, a później drugiej strony. Czoło ugniatamy od środka po skronie, a okolice oczu delikatnie wzdłuż brwi, aż do wewnętrznego kącika oka. Po ugniataniu mamy


Oklepywanie – są to rytmiczne i delikatne uderzenia tzw. deszczyk lub pianino.


Masaż zarówno rozpoczynamy jak i kończymy ruchami głaskania. Głaskanie końcowe powinno być delikatne, uspakajające.

Masaż mimo, że daje dobre efekty oraz przynosi relaks nie może być stosowany u każdego. Przeciwwskazaniem do masażu twarzy są: stany zapalne skóry, aktywny trądzik, opryszczka,  stan zapalny organizmu, przeziębienie, świeże rany oraz choroby zębów lub stan po usunięciu zębów.