W ŚWIECIE GLINEK

 


W ŚWIECIE GLINEK


        Glinki to bardzo popularne w kosmetyce pyliste składniki, których zadaniem jest oczyszczenie, odkażenie, nadanie skórze gładkości oraz dostarczenie jej cennych składników mineralnych. Związki te od dawna były wykorzystywane nie tylko do celów kosmetycznych, ale i leczniczych. Terapie z wykorzystaniem glinek nazywa się argilloterapią, a jej korzenie sięgają czasów starożytnych. Glinki wydobywane są z wnętrza ziemi. W ich skład wchodzą przeróżne minerały i to właśnie w zależności od pierwiastków dzielimy glinki według kolorów.


        Glinka biała to najdelikatniejszy rodzaj glinki. W składzie dominuje krzemian glinu. Glinka ta zalecana jest do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej. Wykorzystywana jest w celu złagodzenia podrażnień, uspokojenia i ukojenia skóry, a także delikatnego oczyszczenia naskórka, zredukowania rozszerzonych porów, wyrównania kolorytu. Glinka biała bardzo dobrze wspomaga gojenie stanów zapalnych.


         Przeciwieństwem glinki białej jest glinka zielona. Jest to najmocniejsza glinka, która zalecana jest do cery trądzikowej i tłustej ponieważ dogłębnie oczyszcza skórę oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Zielona glinka wspomoże leczenie chorób dermatologicznych takich jak: egzema, łuszczyca, wypryski. Świetnie łagodzi podrażnienia po ukąszeniach owadów. Mimo, że glinka ta głęboko oczyszcza i detoksykuje skóre zapobiega także procesom starzenia organizmu, a także spłyca zmarszczki oraz poprawia elastyczność skóry. Można ją używać nie tylko do pielęgnacji cery, ale całego ciała np. w zabiegach antycellulitowych oraz do włosów. Glinka zielona skutecznie zwalcza łupież oraz wzmacnia osłabione włosy.

         Glinką pośrednią między zieloną i białą jest glinka czerwona. Polecana jest zwłaszcza przy cerze wrażliwej z niedoskonałościami oraz przy rozszerzonych naczynkach. Glinka czerwona oczyszcza skórę, delikatnie ściąga pory, wyrównuje koloryt i nadaje skórze blasku. Systematyczne stosowanie glinki czerwonej wyciszy rozszerzone naczynka oraz je uszczelnia.


         Mniej popularną, ale również ciekawą glinką jest glinka niebieska. Wykazuje ona silniejsze działanie matujące niż glinka zielona. Warto ją stosować przy cerze  tłustej i skłonnej do trądziku. Oprócz matowienia oczyszcza skórę, działa regenerująco i przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się też w pielęgnacji włosów skłonnych do przetłuszczania się.


        Glinka żółta zawieraj dużo żelaza i można ją stosować przy każdym typie cery. Rewelacyjnie odtruwa skórę, zwęża pory, poprawia koloryt oraz dotlenia. Gdy stosuje się ją regularnie poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także działa antyzmarszczkowo. W zabiegach na ciało skutecznie zwalcza cellulit.


         Gdy mowa o glinkach nie możemy zapomnieć o najcenniejszej glince Ghassoul zwanej także marokańskim złotem lub marokańską lawą. Wydobywa się ją z głębokich złóż w górach Atlasu.  Jest delikatna, bardzo drobna, w kolorze jasnoszarym wpadającym w czerwień. Jej główne zadanie to oczyszczenie skóry. Ale oprócz tego skutecznie zapobiega wysuszeniu skóry.

Glinki stosuje się jako maseczki (wymieszane z wodą) lub jako dodatek do kąpieli. Można nimi umyć twarz, ciało i włosy. Stanowią też skład kosmetyków kolorowych np. glinka czerwona wykorzystywana jest jako pigment pomadek i różów, a żółta i biała występuje w pudrach. Wykorzystanie glinek jest ogromne i co najważniejsze bezpieczne szczerze zachęcam do wprowadzenia glinek do swojego programu  pielęgnacyjnego.