DEPILACJA

 DEPILACJA


        Idealnie gładkie ciało to marzenie chyba każdej kobiety. Depilacja to zabieg obowiązkowy w dzisiejszych czasach. Od lat panuje moda bezwłosowa dlatego firmy kosmetyczne  prześcigają się w wymyślaniu nowych kosmetyków, które mają nam ułatwić usuwanie zbędnego owłosienia i zapewnić długotrwały efekt. Jak się okazuje depilacja znana już była i stosowana w starożytnych cywilizacjach.


        Obecnie mamy do dyspozycji szereg metod walki z nadmiernym owłosieniem. W gabinetach kosmetycznych  co jakiś czas pojawia się nowe urządzenie, którego zadaniem jest skuteczne usunięcie włosów z każdej części ciała. Jednak najczęściej owłosienia pozbywamy się w domowym zaciszu. Depilacja domowa polega na usuwaniu łodygi włosa, czyli martwej części, która wystaje nad powierzchnię skóry.


        Najprostszą i niestety najmniej skuteczne jest użycie jednorazowej  maszynki do golenia. Metoda ta ma grono fanek ponieważ szybko i bezboleśnie pozbywamy się włosów z  nóg, rąk, pach czy okolic bikini. Niestety golenie daje krótkotrwały efekt gładkości skóry. Może również przyczynić się do zapalenia mieszków włosowych co objawia się krostkami, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także powodują dyskomfort.

        Depilacja przy użyciu kremów, pianek lub żeli do depilacji również jest bezbolesne, ale tak jak golenie daje krótkotrwały efekt. Produkt do depilacji nakłada się na skórę (ale nie wciera) i  po określonym przez producenta czasie zbiera się kosmetyk wraz z włosami specjalną szpatułką. Substancje zawarte w preparacie do depilacji rozpuszczają keratynę, która jest główny budulcem włosa. Niestety produkty te bardzo często powodują alergię oraz podrażniają skórę. Zdarza się też, że krem do depilacji okazuje się zbyt słaby i niestety nie usuwa wszystkich włosów.

 

        Jeśli chcemy pozbyć się włosów na dłużej możemy zainwestować w depilator elektryczny lub wybrać depilację przy użyciu wosku. Depilator elektryczny to urządzenie, które zawiera system pęset. Za ich pomocą włos jest wyrywany dzięki czemu efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez ok. 2-3 tygodnie. Minusem tej metody jest ból oraz problem wrastających włosków.  Co prawda producenci cały czas unowocześniają depilatory, żeby ból był jak najmniejszy, jednak nie da się go całkowicie wyeliminować.

 

       Woskowanie to kolejna metoda, dzięki której pozbywamy się włosów na dłużej. Zabieg ten można przeprowadzić zarówno  w domu za pomocą plastrów z woskiem lub u kosmetyczki, która pozbawi nas owłosienia przy pomocy ciepłego wosku. Metody tej nie poleca się osobom, które mają problemy z rozszerzonymi naczyniami lub są bardzo wrażliwe na ból. Woskowanie może podrażnić skórę zwłaszcza gdy przeprowadzane są pierwsze zabiegi. Gdy same przeprowadzamy zabieg woskowania w domu pamiętajmy żeby plaster z woskiem przyklejać zgodnie z wzrostem włosa, a zrywać pod włos. Ruch zrywania musi być zdecydowany i jak najbardziej równoległy do depilowanej powierzchni. Bardzo popularne ostatnio jest używanie pasty cukrowej. Jest to mieszanka cukru, soku z cytryny i odrobiny wody. Przez to, że składniki są naturalne maleje ryzyko podrażnień. Pastę cukrową nakłada się w kierunku pod włos i zrywa zgodnie z wzrostem włosa, czyli odwrotnie niż w przypadku depilacji woskiem.

Gdy marzy nam się  pozbycie owłosienia na bardzo długo lub na zawsze warto odwiedzić salon kosmetyczny, który w swojej ofercie ma zabiegi depilacji przy użyciu lasera albo elektroepilację lub epilację IPL. W takim miejscu specjaliści dobiorą idealną dla nas metodę epilacji.

 

        Depilacja w dzisiejszych czasach to obowiązek. Wybierzmy metodę najlepszą dla siebie, ponieważ  rynek kosmetyczny daje nam możliwość wyboru oferując przeróżne preparaty i urządzenia do usuwania nadmiernego owłosienia. Jeśli jednak włosy na naszym ciele stają się grube, ciemne lub rosną w nietypowych miejscach koniecznie musimy odwiedzić lekarza i sprawdzić czy przypadkiem nie są to objawy choroby endokrynologicznej.