Woda urody i zdrowia dodaWoda urody i zdrowia doda


        Ciało człowieka składa się głównie z wody. Niestety cały czas ten życiodajny składnik tracimy poprzez oddychanie, a także przez procesy wydalania. Woda jest niezbędna w  procesie oczyszczania  oraz prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nawodnienie wpływa również na stan skóry. Gdy skóra wysycha  pojawiają się przedwczesne zmarszczki. Dlatego bardzo ważne jest wypijanie dziennie  nawet 2 litrów wody. Gdy będziemy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody już po tygodniu zauważymy efekty. Skóra stanie się elastyczna, czysta i poznikają zastoiny tzw. podkowy pod oczami. Woda sprawia, że organizm jest oczyszczony, a  tym samym my czujemy się lżejsze i piękniejsze.


        Wody, które mają wpływ na nasze zdrowie to zarówno wody mineralne, źródlane, stołowe i lecznicze, które można kupić w sklepie, a także wody wodociągowe, które płyną z kranów w naszych domach. Wody mineralne są nasycone składnikami mineralnym. Gdy mineralizacja przekracza 1500 mg/l mamy do czynienia z wodami mineralnymi wysoko zmineralizowanymi, natomiast gdy mineralizacja wynosi od500 do 1500 mg/l to są to wody średnio zmineralizowane.


        Woda wysoko zmineralizowana to najbardziej szlachetny rodzaj wody butelkowanej. Zawiera dużą ilość składników mineralnych, które uzupełniają niedobory mineralne w organizmie. Składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego przebiegi procesów metabolicznych. Ich niedobór przyczynia się do występowania chorób i schorzeń. Wody średnio zmineralizowane zawierają umiarkowaną ilość składników mineralnych. Nie zakłócają one równowagi elektrolitycznej organizmu, dlatego są bezpieczne. Są idealne do gaszenia pragnienia. Wody mineralne pełnią ważną funkcję profilaktyczno - zdrowotną.


         Wody stołowe uzyskuje się poprzez wzbogacenie wód źródlanych składnikami mineralnymi. Są bogate w magnez i wapń, ale nie posiadają wodorowęglanów. Można je spożywać  bez żadnych ograniczeń ponieważ są bezpieczne i korzystnie działają na organizm  człowieka. Inaczej jest w przypadku wód źródlanych, które bardzo często mylone są z wodami mineralnymi. Wody źródlane mają niską mineralizację (poniżej 500 mg/l) dlatego też nic nie wnoszą do naszego organizmu jedynie pobudzają nerki do pracy. Wody źródlane to doskonała alternatywa do wody wodociągowej. Nadają się do gotowania, parzenia kawy, herbaty, rozcieńczania soków i syropów jednak ich spożycie powinno być ograniczone. Jako, że jest to woda miękka sprawdzi się również do prania i w celach higieniczno – kosmetycznych.

 

        Wody lecznicze to specjalna kategoria wód. Zawierają one dużo niektórych składników mineralnych (np. wapnia, sodu, magnezu, żelaza), które przynoszą ulgę w wielu chorobach. Wody lecznicze mogą łagodzić dolegliwości żołądkowe, jelitowe, korzystnie wpływać na nerki, wspomagać leczenie cukrzycy czy miażdżycy.

Wybierając w sklepie wodę dla siebie warto zwrócić uwagę na składniki mineralne oraz na sumę mineralizacji. Starajmy się wybierać wody wysoko i średni zmineralizowane, które dostarcza organizmowi korzystnych minerałów. Do gotowania oraz przyrządzania napojów wybierajmy wody źródlane. Unikajmy za to spożywania wody źródlanej w nadmiarze ponieważ wtedy odwadniamy organizm.