AMIGDALINA

 
AMIGDALINA        Dziwnie brzmiąca nazwa określa mało znaną witaminę B17. Kilkanaście lat temu świat medyczny obiegła informacja, że w końcu znaleziono lek na raka. Cudowną substancją miała być amigdalina, która znajduje się w nasionach i pestkach owoców takich jak: jabłka, wiśnie, morele, śliwki, brzoskwinie. Amigdalina występuję również w migdałach. To ona nadaje charakterystyczny gorzkawy smak.        Z punktu widzenia chemicznego amigdalina zaliczana jest do pochodnych cukru tzw. glikozydów. W organizmie amigdalina pod wpływem enzymów rozkłada się na m.in. kwas cyjanowodorowy jednak cyjanowodór powstaje tylko gdy w organizmie występują komórki nowotworowe. Gdy organizm jest zdrowy wtedy toksyczny cyjanowodór się nie wydziela ponieważ  organizm pozbawiony komórek nowotworowych wydziela enzym blokujący i neutralizujący amigdalinę, która jedynie rozkładana jest do glukozy stanowiącej materiał energetyczny.


 

 

        Amigdalina wykorzystywana jest jako alternatywa do chemioterapii w chorobach nowotworowych, a także jako terapia antynowotworowa i wzmacniająca organizm. Jednak środowisko naukowe jest podzielone jeśli chodzi o amigdalinę. Część lekarzy uważa, że kuracja amigdaliną nic nie wnosi w leczeniu nowotworów. Mimo to są naukowcy, którzy po przeprowadzeniu szeregu badań widzą nadzieję i zachęcają osoby chore na nowotwory do zastosowania terapii z amigdaliną.        Suplementacja Wit. B 17 w USA jest zakazana. W Polsce natomiast nie ma odgórnego zakazu sprzedaży Wit. B17. Tak wiec każdy może zamówić i przeprowadzić kurację amigdaliną na sobie. Jednak wiedza o amigdalinie zarówno wśród lekarzy jak farmaceutów jest minimalna dlatego terapia z tą substancją jest mało popularna. Jeśli interesuje nas działanie amigdaliny to zamiast suplementacji można zmienić nawyki żywieniowe i na początku wprowadzić do diety zmielone pestki gorzkich migdałów.


 

        Pewnie większość zastanawia się dlaczego terapia z wykorzystaniem amigdaliny nie jest polecana przez onkologów. Jest to trudne pytanie i niestety nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Pomijając podział środowiska naukowego na temat amigdaliny musimy pamiętać, że nowotwór to bardzo dochodowa metoda terapii. Firmy farmaceutyczne bardzo sceptycznie podchodzą do naturalnych terapii leczenia  ponieważ w ten sposób tracą zainteresowanie swoimi specyfikami i tym samym ponoszą straty finansowe.