Czynniki wpływające na stan skóry

 Czynniki wpływające na stan skóry

 

        Skóra jest czymś więcej niż tylko powłoką. Stanowi ona naszą pierwszą barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Od kondycji skóry zależy stan całego naszego organizmu. Czynniki egzogenne (zewnętrzne) wpływające na kondycję skóry to przede wszystkim klimat i środowisko (promieniowanie UV, temperatura, wilgotność), substancje chemiczne zawarte w kosmetykach oraz woda, którą myjemy nasze ciało.

 

        Jeśli chodzi o czynniki klimatyczne to głównie są to: wilgotność powietrza i wiatr. Zbyt mała wilgotność powoduje utratę wody, skóra staje się napięta i sucha. Nadmiar również jest niekorzystny ponieważ powoduje nadaktywność gruczołów potowych, a skóra staje się przetłuszczona, pory skóry ulegają zaczopowaniu i zwiększa się ryzyko powstania stanów zapalnych.

 

        Wiatr jako czynnik klimatyczny sprzyja łuszczeniu i wysuszeniu skóry. Może powodować uszkodzenie naczyń w wyniku czego powstają tzw. „pajączki”. Zanieczyszczenie środowiska czyli kurz i brud przylegają do skóry, zatykają pory co sprzyja pojawieniu się krost, a nawet ropnych wyprysków.

 

        Promieniowanie UV jest niezbędne do naszego życia. To pod jego wpływem w skórze dochodzi do przemiany witaminy D w jej postać aktywną. Jednak nadmiar promieniowania wpływa na układ immunologiczny i powoduje osłabienie odporności oraz odpowiada za szereg niekorzystnych zmian, które mogą zwiększyć rozwój nowotworów skóry. Promieniowanie UV może również spowodować inne, ostre oraz przewlekłe uszkodzenia takie jak: rumień, który objawia się wystąpieniem piekących, bolesnych pęcherzy. Są one wynikiem utraty kolagenu w skórze oraz wzrostem liczby melanocytów w naskórku. Promieniowanie przyspiesza również proces starzenia skóry. Szybciej powstają zmarszczki, a naszycia krwionośne rozszerzają się. Skóra staje się szorstka oraz przybiera żółtawe zabarwienie.

 

        Promieniowanie powoduje uszkodzenie włókien sprężystych skóry, co prowadzi do powstania brązowych plam zwanych plamami starczymi. Zbyt wysoka temperatura powoduje suchość oraz szorstkość skóry. Dzieje się tak ponieważ skóra pod wpływem wysokiej temperatury traci NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający, a także lipidy powierzchniowe, które tworzą ochronny płaszcz. Wysokie temperatury np. w saunie lub solarium powodują zwiększenie produkcji potu oraz jego szybsze parowanie co również wysusza skórę.  Działanie niskiej temperatury powoduje wolniejszą pracę gruczołów łojowych, a także zmniejszenie grubości płaszcza hydrolipidowego przez co skóra staje się bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach sprawia zwiotczenie skóry.

 

        Codziennie mamy do czynienia z przeróżnymi substancjami, które wnikają w głąb naszej skóry i mogą spowodować stany zapalne o różnym nasileniu. Jest to tzw. kontaktowe zapalenie skóry, które objawia się najczęściej zaczerwienieniem skóry oraz jej pieczeniem i swędzeniem. Najczęstszymi substancjami alergizującymi są: kosmetyki (kremy, mydła, tusze do rzęs, perfumy), sztuczna biżuteria zawierająca nikiel, a także tkaniny.


 

        Kolejnymi czynnikami wpływającymi na stan skóry są substancje trujące, do których zalicza się: nikotynę, alkohol oraz środki farmakologiczne. Palenie papierosów powoduje zmniejszenie dopływu krwi do komórek skóry przez co skóra jest niedotleniona oraz gorzej odżywiona. W wyniku tego skóra szybciej starzeje się, tworzą się zmarszczki, cera traci blask – szarzeje. Alkohol i kofeina powodują odwodnienie skóry. Utrata wody powoduje matowienie skóry, a także sprawia, że skóra staje się szorstka, szarawa, a z czasem traci elastyczność i szybciej się starzeje. Środki farmakologiczne najczęściej powodują nadwrażliwość skóry.        Niektóre źródła np. marka kosmetyków Eucerin podają, że jednym z czynników egzogennych wpływających na stan skóry jest dieta. Jak wiadomo stan skóry w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania. Aby mieć piękną cerę powinniśmy dostarczać organizmowi witaminy z grupy B oraz witaminę A, C, E, a także kwasy tłuszczowe (kwasy omega). Wpływ na skórę mają także składniki mineralne jak cynk, jod, selen i żelazo.

 

       Niedobór witaminy A sprzyja szybszemu starzeniu się skóry ze względu na nadmierną ilość wolnych rodników. Witamina A wspomaga regenerację błon śluzowych oraz komórek skóry. Witamina E ma działanie antyoksydacyjne dzięki czemu skóra starzeje się wolniej. Witamina C jest tak jak witamina A i E przeciwutleniaczem przez co spowalnia proces starzenia się skóry. Niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza biotyny (witamina B8) jest przyczyną wypadania włosów, a także stanów zapalnych skóry i łamliwością paznokci. Witamina B5 (kwas pantotenowy) łagodzi podrażnienia i wzmacnia napięcie skóry dodatkowo przyspiesza gojenie się ran.

 

       Nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć skóry przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych jednak możemy w pewnym stopniu im przeciwdziałać. Najważniejsze to chronić skórę przed działaniem promieniowania UV stosując kremy z wysokimi filtrami oraz neutralizować wolne rodniki poprzez właściwą dietę oraz używanie kosmetyków zawierających przeciwutleniacze takie jak witamina A, E i C.