ALGI – glony piękności
ALGI – glony piękności

 

        Algi to organizmy beztkankowe, które żyją w morzach, oceanach, jeziorach i rzekach. W Polsce  ich prawidłowa nazwa to glony lub wodorosty. Jednak algi ze względu na swoje właściwości zdrowotne są niezwykle cenionym surowcem kosmetycznym. Do celów kosmetycznych algi są specjalnie hodowane. Największe hodowle znajdują się w Japonii, Kalifornii i na Hawajach .        Najcenniejsze z punktu widzenia kosmetologii są algi morskie. Ze względu na środowisko życia, czyli wodę morską są one bogate w składniki mineralne tym samym w kosmetyce wykorzystuje się je jako główne źródło mikro i makroskładników. Algi stanowią świetną bazę do tworzenia kosmetyków jak i mogę być one wykorzystywane solo np. do tworzenia masek. Oprócz mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry zawierają one również witaminy z gr. B odpowiedzialne za właściwe przemiany metaboliczne tłuszczów oraz odnowę komórkową. Oprócz tego bogate są w  NNKT – niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, polifenole, enzymy oraz fitoestrogeny.


 

 
        Algi znalazły zastosowanie w pielęgnacji cery suchej i odwodnionej, wrażliwej ze skłonnością do rozszerzonych naczynek, skóry zwiotczałej i mało elastycznej, podrażnionej, łojotokowej, trądzikowej. Preparaty z alg tworzą na powierzchni skóry ochronny film, który chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Zapobiega on również utracie wody przez co chroni skórę przed odwodnieniem. Preparaty algowe wspaniale łagodzą podrażnienia, a także zapobiegają nadmiernemu rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Algi mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Hamują procesy zapalne, odżywiają i regenerują skórą. Bardzo dobrze oczyszczają i rozjaśniają skórę.


 

       Ze względu na szerokie spektrum działania algi stanowią jeden z głównych składników kosmetycznych. Bardzo popularne są maski algowe, które są obowiązkowe w salonach kosmetycznych. Maski algowe to maski typu peel – off, które uzyskuje się poprzez mieszanie alg mikronizowanych w postaci proszku z wodą niskozmineralizowaną. Po zmieszaniu z wodą algi pęcznieją i mogą zostać zaaplikowane na skórę jako maska. Po kilkunastu minutach taka algowa maska zasycha. Po zdjęciu maski skóra jest uspokojona, zregenerowana, odświeżona idealnie nawilżona, a my jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci. Algi stosuje się również w zabiegach wyszczuplających. Jako, że poprawiają mikrokrążenie i wspomagają komórkową przemianę materii wykorzystuje się je w leczeniu cellulitu i otyłości.


 

      Algi stosuje się również do produkcji kremów odżywczych, balsamów regenerujących o  nawilżających, maseczek, preparatów antycellulitowych i wyszczuplających, a także płynów do kąpieli i pod prysznic. Obecnie algi można przyjmować również w formie suplementacji. Kapsułka  lub proszek dodany do jedzenia zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie, a organizmowi wzmocnienie i poprawę odporności. Preparaty z algami polecane są również osobom cierpiącym na alergie ponieważ duża zawartość polisacharydów łagodzi  skutki alergii.