CERA NACZYNKOWA – SKÓRA SPECJALNEJ TROSKI
CERA NACZYNKOWA – SKÓRA SPECJALNEJ TROSKI       Obecnie nie ma lub bardzo rzadko zdarzają się osoby z cerą idealną. Coraz więcej ludzi – zwłaszcza kobiet uskarża się na rozszerzone naczynka krwionośne oraz rumień. Takie objawy świadczą o cerze naczyniowej, a cera ta to bardzo trudna cera. Pielęgnacja skóry skłonnej do pękania naczyń krwionośnych wymaga delikatnej pielęgnacji przy użyciu specjalistycznych kosmetyków.


 

      Cechą charakterystyczną cery ze zmianami naczyniowymi jest wystąpienie zaczerwienień najczęściej na policzkach. Rumień powstaje na skutek gwałtownego rozszerzenia i kurczenia się naczyń krwionośnych. Z czasem rumień utrzymuje się coraz dłużej, aż dojdzie do stanu przewlekłego, który objawia się siatką naczyń krwionośnych. Są to tzw. teleangiektazje. Kłopoty z naczynkami możemy odziedziczyć po rodzicach, ale mogą one też powstać pod wpływem chorób np. nadciśnienia, problemów gastrycznych lub zmian hormonalnych. Przewlekły stres tak samo jak używki – alkohol, nikotyna, kofeina również może wpłynąć na powstanie rozszerzonych naczynek.       Pielęgnacja skóry naczyniowej  musi być łagodna. Najważniejsze jest łagodzenie podrażnień oraz delikatne oczyszczenie. Do demakijażu najlepiej sprawdzi się mleczko kosmetyczne (choć niektórzy dermatolodzy uważają, że mleczka mogą zbyt drażnić delikatną skórę) lub płyn micelarny. Cera naczyniowa może być peelingowana, ale do tego można użyć jedynie peelingu enzymatycznego lub kawitacji w salonie kosmetycznym. Podstawą pielęgnacji tej cery jest stosowanie przez cały rok kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Jeśli chodzi o makijaż to podstawą powinien zostać zielony korektor, który najlepiej zatuszuje zaczerwienienie twarzy. Przy dużych zmianach zbawieniem okaże się podkład kryjący.


 

 
        Bardzo ważna w terapii cery naczyniowej jest dieta. Należy wystrzegać się potraw ostrych, pikantnych i bardzo gorących. Alkohol i używki również są niewskazane. Zabronione są gorące kąpiele,  rozgrzewające maski, kompresy, pobyty w saunie, opalanie itp. Kupując kosmetyki warto szukać takich, które w składzie zawierają składniki łagodzące i kojące jak np. arnika, kasztanowiec, hamamelis, pantenol oraz substancje uszczelniające naczynia krwionośne: witamina c, rutyna.       Posiadaczki cery naczyniowej powinny regularnie odwiedzać gabinety kosmetyczne.  Wczesną wiosną i jesienią polecane są zabiegi wyciszające np. galwanizacja  lub jonoforeza z witaminą C, chlorkiem wapnia albo rutyną. Istnieją już metody pozwalające zamknąć naczynka. Najskuteczniejszy jest zabieg z wykorzystaniem lasera naczyniowego. Efekt widoczny jest po kilkunastu dniach. Metoda ta jest bezpieczna jednak czasami potrzebne są 2-3 serie.      Rozszerzone naczynka to problem,  którego trudno się pozbyć. Na szczęście przemysł kosmetyczny jak i kosmetyka profesjonalna oraz dermatologia cały czas pracują nad skutecznymi metodami walki z zaczerwienieniem twarzy. Warto na bieżąco śledzić poczynania kosmetologów i dermatologów dotyczące pozbycia się problemu czerwonych pajączków.