Co to jest mezoterapia mikroigłowa i derma roller?

 Co to jest mezoterapia mikroigłowa i derma roller?            Interwencja chirurga w nasz wygląd nie jest już koniecznością, aby pozbyć się niedoskonałości skóry i cieszyć się młodszym wyglądem. Jednym ze sposobów na redukcję zmarszczek, cellulitu oraz blizn potrądzikowych jest zabieg mezoterapii mikroigłowej przy użyciu derma rollera.

 


             Terapia mikroigłowa, mezoterapia igłowa, mikronakłuwanie, rolowanie to nazwy nowoczesnej metody naturalnego zwiększania produkcji kolagenu i elastyny  w skórze poprzez mikronakłuwanie specjalnym do tego celu urządzeniem - derma rollerem. Zabieg derma rollerem jest bezpieczną alternatywą do drogich zabiegów chirurgicznych, jak lifting oraz jak dowodzą liczne badania kliniczne, jest także bardziej efektywny niż zabiegi laserem czy peelingi chemiczne. Zabieg przy użyciu derma rollera szybko zyskał popularność w USA, Wielkiej Brytanii, a także w Europie. Stosowanie derma rollera celowo wywołuje miejscowy stan zapalny w skórze, czego następstwem jest uruchomienie się naturalnych mechanizmów naprawczych naskórka. Mikrouszkodzenia powstałe w trakcie zabiegu derma rollerem aktywują proces gojenia, który inicjuje zwiększoną produkcję nowego kolagenu i elastyny – skóra staje się grubsza, napięta i odmłodzona.


            Terapia mikroigłowa derma rollerem sprawia, że substancje aktywne zawarte w zastosowanych kremach, maskach i produktach do zabiegu  mogą docierać efektywnie do głębokich warstw skóry. Bardzo niewielka część substancji aktywnych( mniejsza niż 1% ) jest w stanie dotrzeć do skóry właściwej, a 99% kosmetyków pozostaje niewykorzystana. Zastosowanie nawet bardzo drogich kosmetyków nie poprawia przenikalności substancji aktywnych do skóry. Dlatego też użycie derma rollera przed i po aplikacji kosmetyków pozwala na zwiększenie wchłaniania do 50%. Odpowiednia dawka substancji odżywczych dostarczona skórze może cofnąć proces starzenia.


         Zabieg derma rollerm jest całkowicie bezpieczny dla skóry - nie uszkadza jej, a także nie usuwa warstwy naskórka. Nie ma żadnych efektów ubocznych zabiegu derma rollerem, zaś czas gojenia skóry po zabiegu jest bardzo krótki. Brak objawów infekcji, przebarwień, obrzęków i innych komplikacji. Derma roller można używać do każdego typu skóry, nawet wrażliwej. Derma roller ma określoną liczbę cienkich i ostrych igiełek. Igiełki tworzą w skórze mikroskopijne otworki, dzięki którym następuje łatwa i szybka możliwość dostarczania substancji aktywnych w głąb skóry, zawartych w koktajlach medycznych oraz kremach i maskach. Derma roller poprzez swoje igiełki generuje w skórze ponad 500 000 kanalików w ciągu 5 – 10 minut.


Zastosowanie derma rollera i mezoterapii mikroigowej: • Usuwa i wygładza zmarszczki i bruzdy na twarzy i szyi
 • Usuwa blizny, zmniejsza pory  oraz przebarwienia potrądzikowe
 • Zwiększa napięcie skóry na twarzy, szyi, brzuchu, pośladkach, udach, ramionach – efekty zauważalne są po kilku dniach po pierwszym zabiegu
 • Niweluje przebarwienia oraz powoduje, że naczynka są mniej widoczne
 • Brak efektów ubocznych zabiegów derma rollerem
 • Zmniejszenie wypadania włosów oraz pobudzenie ich wzrostu 
 • Wysoka absorpcja składników kosmetycznych
 • Pogrubienie skóry bez jej uszkodzenia czy łuszczenia
 • Usuwanie rozstępów i cellulitu
 • Modeluje twarz i sylwetkęProblem skóry twarzy

odmładzanie

naczynka

trądzik

przebarwienia

włosy

blizny

oczy

 

 

 

wskazania

nawilżenie, anti-aging, zmarszczki,

utrata elastyczności

rozszerzone naczynka

trądzik,

rozszerzone pory, przetłuszczająca się skóra

nierówny koloryt skóry,  uszkodzenia posłoneczne

wypadanie włosów, łysienie, łojotokowe zapalenie skóry, cienkie i osłabione włosy

blizny, blizny potrądzikowe

cienie i worki pod oczami, „kurze łapki”, zmarszczki

Problem skóry ciała

cellulit

rozstępy i blizny

zastoje żylne i limfatyczne

napinanie i ujędrnianie skóry

rewitalizacja i regeneracja

modelowanie ciała

                               

 

 

wskazania

 

 

wzmocnienie naczyń krwionośnych, uczucie „ciężkich nóg”, obrzęki

wiotka i osłabiona skóra, utrata elastyczności i napięcia skóry

skóra o nierównym kolorycie, sucha skóra

redukcja tkanki tłuszczowej

 
 


Długość igieł i częstotliwość zabiegów


 

            Wybór długości igieł zależy od rodzaju derma rollera, rodzaju skóry oraz części ciała rolowania. Ze względu na to, że naskórek jest najbardziej zewnętrzną częścią ciała, która jest  główną barierą chroniącą ją przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, grubość naskórka jest różna. Dlatego też zabiegi mezoterapii mikroigłowej przy użyciu derma rollera wykonywane są za pomocą derma rollerów o różnych długościach igieł. Wszystkie długości igieł stosowane się zarówno w salonach kosmetycznych, jak i podczas samodzielnych zabiegów domowych.


 • Derma roller 0,2 mm – stosowany jest do skóry najcieńszej, czyli delikatnej i wrażliwej skóry twarzy, do redukcji niewielkich przebarwień i zmarszczek oraz blizn. Zalecany jest do skóry głowy przy zapobieganiu łysieniu oraz do stymulacji porostu włosów. Zabiegi powinny być wykonywane co 2-3 dni przez 5-10 minut. Podczas zabiegu nie powinno wystąpić krwawienie, tylko lekkie zaczerwienienie skóry. Wymiana derma rollera powinna nastąpić po 3-6 miesiącach, w zależności od stopnia stępienia igieł derma rollera. Zabieg tą długością igieł jest praktycznie bezbolesny, dlatego nie ma potrzeby stosowanie do niego kremu znieczulającego.


 • Derma roller 0,5-0,75 mm – najbardziej popularna i uniwersalna długość igieł, stosowana do większości zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Derma roller z igłami 0,5 mm stosuje się do zabiegów skóry twarzy oraz niewielkich rozstępów na udach i pośladkach. Igły o długości 0,5 mm mogą być stosowane bez żadnego ryzyka do eliminacji wszystkich problemów skóry, takich jak: redukcja zmarszczek, eliminacja drobnych linii, brązowe plamy pigmentacyjne, skóra trądzikowa. Podczas zabiegu nie powinno wystąpić krwawienie, tylko lekkie zaczerwienienie skóry lub pojedyncze kropelki krwi. W zależności od progu wrażliwości bólowej pacjenta można zastosować krem znieczulający do zabiegów derma rollerem. Zabiegi powinny być wykonywane co 2-3 dni przez 5-10 minut.


 • Derma roller 1-2 mm - stosowanie rollerów 1,0 mm i dłuższych jest rekomendowane w przypadku cellulitu, rozstępów oraz skóry grubej. Zaleca się stosowanie igieł 1mm  w przypadku głębokich zmarszczek, blizn i rozstępów. Podczas zabiegu może wystąpić drobne krwawienie oraz można zastosować krem znieczulający. Zabiegi powinny być wykonywane co kilka dni.Ważna informacja:


Igły we wszystkich rodzajach derma rollerów po kilku zabiegach zaczną się tępić i nie wbijają się łatwo w skórę. Zależy to od:

 • częstotliwości zabiegów – im częstsze zabiegi tym częściej należy wymienić derma roller na nowy
 • długości igieł – im dłuższe igły tym częściej należy wymienić derma roller na nowy
 • wielkości powierzchnia zabiegu – im większa powierzchnia użycia derma rollera tym częściej należy wymienić derma roller na nowy

 Sposób użycia derma rollera • Przed rozpoczęciem zabiegu przy użyciu derma rollera należy oczyścić skórę: usunąć z twarzy makijaż i resztki za pomocą łagodnego preparatu do demakijażu.
 • Można ale nie jest to konieczne nanieść na skórę serum, koktajl lub krem. Po czym rozpocząć nakłuwanie derma rollerem. Mikrokanaliki zamkną się po nakłuwaniu. Użycie jakichkolwiek preparatów przed rolowanie twarzy lub innego obszaru skóry służy maksymalizacji efektu zabiegu.
 • Przed zabiegiem można nanieść na skórę krem znieczulający, jeżeli pacjent jest mało odporny na ból nakłuwania derma rollerem.
 • Należy rolować szczególnie miejsca z oznakami starzenia (zmarszczki, plamy, blizny, rozstępy  itp.), rozciągając lekko skórę i zmniejszając nacisk w okolicach oczu, ust i czoła.
 • Jeżeli skóra zaczerwieni się należy przejść do kolejnego obszaru rolowania derma rollerem.
 • Szczególną uwagę należy zachować w okolicach oczu i ust. Unikać rolowania powiek.
 • Zabieg powinien trwać około 15 minut.
 •  Po zabiegu nałożyć nawilżająco-łagodzący krem.
 
 

Zalecenia przy stosowaniu derma rollera


 

 • Twarz można umyć 4 godziny po zabiegu, po czym należy zastosować filtr przeciwsłoneczny o wysokim faktorze ochronnym.
 • Po zabiegu należy intensywniej nawilżać skórę. Skóra może się łuszczyć, więc by temu zapobiec można przeprowadzić peeling. Po czym stosować kremy i maski nawilżające. 
 • Przez max 1 tydzień należy stosować podwójna dawkę kremu nawilżającego.
 • Przez około 1-2 dni po zabiegu powinno się unikać przebywania w sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach jak sauna, termy. Należy także unikać gorących kąpieli, pobytu na basenie i picia alkoholu.
 • Każdy derma roller czy głowica musi być używana wyłącznie przez jedną osobę.
 • Nie należy używać derma rollera na zainfekowaną czy chorą skórę: przeciwwskazaniem jest otwarte rany, egzema, łuszczyca, zaburzenia krwawienia, grzybica, zaburzenia odporności, keloidy, cukrzyca.
 • Należy unikać stosowania derma rollera u osób uczulonych na metal.
 • Derma roller musi być przechowywany przez cały czas w opakowaniu ochronnym.

 

 


Czyszczenie i przechowywanie derma rollera


 

 • Wszystkie derma rollery  są sterylnie zapakowane –poprzez sterylizację promieniowaniem gamma. Powoduje to, że nie ma potrzeby sterylizacji derma rollera przed pierwszym użyciem, jeżeli otwieramy nowe opakowanie.
 • Po zabiegu derma rollerem należy opłukać roller pod ciepłą, bieżącą wodą oraz usunąć pozostałości naskórka i kosmetyków z igieł za pomocą miękkiej szczoteczki.
 • Derma roller po ususzeniu można spryskać alkoholem przez około 10 sekund lub uzyć do tego celu środka dezynfekującego.
 • Jeżeli nie używamy dermaa rollera należy go przechowywać w opakowaniu ochronnym.

 Rodzaje derma rollerówNa polskim rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele rodzajów derma rollerów do wykonywania zabiegu mezotearapii mikroigłowej, np. derma roller MT 540 igieł, derma roller DNS 192 igły, derma roller MRS, derma roller MT zielony, derma roller ZGTS, derma roller pod oczy.
Charakterystyka derma rollerów:


 • Derma roller MT 540 igieł jest najbardziej powszechnym derma rollerem, który jest zalecany do „domowych” zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Dzięki niemu w szybki i prosty sposób możesz pozbyć się niedoskonałości skóry. Wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, przez co może służyć do wielu zabiegów. Igły wykonane są ze stali chirurgicznej. Ze względu na niewielką szerokość wałka derma roller mt może być stosowany nawet u osób poczatkujących, bez obawy na zrobienie sobie krzywdy. Derma roller mt zawiera oddzielne etui do przechowywania derma rollera po zabiegu. Dostępny jest w różnych długościach igieł: od 0,2 mm do 2 mm.

 

 • Derma roller DNS 192 igły to derma roller szczególnie zalecany do użytku w gabinetach kosmetycznych lub dla osób, które używały już wcześniej derma rollera. Zawiera 192 tytanowe igły, które nie tępią się tak szybko, jak w przypadku stosowania derma rollera mt. Doskonale sprawdza się zarówno do mezoterapii twarzy, jak i innych obszarów ciała. Zawiera ochronne etui na sama głowicę derma rollera dns. Dzięki szerszemu wałkowi niż w przypadku derma rollera mt można szybciej wykonać zabieg mezoterapii. 

 • Derma roller MRS

 

 • Derma roller MT zielony posiada 192 igły wykonane ze stali nierdzewnej. Cechą wyróżniającą ten derma roller zielony jest wygodna w użyciu i dopasowaną do kształtu dłoni rączka. Jest znakomitym produktem zarówno do zabiegów domowych, jak również w gabinetach kosmetycznych.

 

 • Derma roller ZGTS to najnowszy model derma rollera, który cechuje się wysoką jakością wykonania wałka oraz rączki. Zalecany jest zarówno do użytku domowego, jak do zabiegów w gabinetach kosmetycznych. To najwyższej jakości derma roller do zabiegów mezoterapii igłowej. Posiada tytanowe igły, które nie tępią się tak szybko jak w przypadku pozostałych derma rollerów. Derma roller ZGTS jako jedyny z spośród innych derma rollerów posiada tubę ochronną, a nie etui.

 

 • Derma roller pod oczy przystosowany do skutecznej pielęgnacji delikatnych okolic oczu. Dzięki wąskiemu wałkowi dociera wszędzie bez problemu. Mini rolka zwiększa efekty przenikania składników aktywnych, wspomaga redukcję obrzęków w okolicach oczu, zmniejsza zmarszczki i rozjaśnia cienie pod oczami. Likwiduje także tzw. kurze łapki. W sposób skuteczny i bezpieczny wzmacnia i pogrubia skórę wokół oczu. Derma roller jest prosty w użyciu, a zarazem bezpieczny dla użytkowników.