Czystek – stosowanie
Czystek – stosowanie

 

Jak przygotować napar lub wywar z czystka? A może lepszy jest czystek w postaci tabletek lub kremu? Jak go dawkować?

 

Czystek w tabletkach

Czystek – bloker infekcji można kupic w postaci tabletek do ssania, przeznaczonych do stosowania w obrębie jamy ustnej i gardła. Zabezpieczają one przed wirusowymi i bakteryjnymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Dobrze po nie sięgnąć w okresie zwiększonego ryzyka infekcji, gdy ktoś korzysta z publicznych środków transportu lub przebywa w miejscach, gdzie jest wiele osób. W takim przypadku, czyli profilkatycznie, zaleca się przyjmowanie do sześciu razy dziennie jednej lub dwóch tabletek.

Ważne jest, by przy wystąpieniu pierwszych objawów przeziębienia jak najwcześniej sięgnąć po tabletki z czystkiem.

 

 

 

czystek4

 

 

 

Roztwór do płukania gardła

Czystek jest dostępny w aptekach również w postaci roztworu do płukania gardła. Jego stosowanie jest bardzo skuteczne, ponieważ podczas płukania gardła można dotrzeć do jego najgłębszych rejonów, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zapalenia migdałków czy oskrzeli.

 

Wywar z czystka:

  • Do picia – w przypadku zakażenia Candidą, trądziku, cierpienia na atopowe zapalenie skóry, zapalenie gardła, ostre zapalenie migdałków, chorób żołądka i jelit oraz do odtruwania organizmu.
  • Do płukania gardła – w przypadku bólu gardła, zapalenia migdałków, odcisków od noszenia protezy, do pielęgnacji jamy ustnej. Czystek zmniejsza liczbę bakterii powodujących próchnicę i pomaga zwalczyć nieświeży oddech.
  • Do mycia, oczyszczania skóry przy trądziku, w atopowym zapaleniu skóry i niedoskonałościach cery.
  • Do dezynfekcji i mycia stóp oraz pach.
  • Do kąpieli – dla ochrony skóry i pielęgnacji ran (rozcieńczony można stosować w pielęgnacji niemowląt).
  • Do kąpieli nasiadowych – w pielęgnacji odbytu i genitaliów, w podrażnieniach i zranieniach skóry, przy chorobach grzybiczych, hemoroidach.

 

Kremu z czystka

By uzupełnić stosowanie wywaru z czystka, należy sięgnąć po krem z czystka. Bazą do jego wytwarzania jest skoncentrowany wywar czystka, do którego dodaje się oleje roślinne. Kremu używa się przede wszystkim przy trądziku oraz w przypadku atopowego zapalenia skóry. Krem z czystka regeneruje skórę, nadaje jej świeżość i gładkość, zapewnia głebokie nawilżenie. W przypadku chorób czy zranień wspiera proces regeneracyjny skóry.