Świat glinek
Świat glinek

 

To, co charakteryzuje wszystkie glinki, to duża zawartość krzemu – pierwiastka, który jest katalizatorem wielu reakcji metabolicznych i szczególnie dobrze działa na naszą skórę. Dlatego glinki są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób skóry (owrzodzenia, obrzęki, choroby bakteryjne i grzybicze, trądzik pospolity i różowaty, czy różnego pochodzenia stany zapalne). Krzem wzmacnia także paznokcie i włosy. Pozytywnie wpływa również na stan naczyń krwionośnych, uszczelniając ich ścianki.

 

 

Wartość nie do przecenienia

Właściwości glinek zależą od złoża. Glinki wydobywane są z wnętrza ziemi – z głębokości od ok. 20 do 70 metrów. Najcenniejsze są glinki zielone, bo pochodzą z najgłębszych pokładów. Działają one silniej od innych, dlatego też ostrożnie powinny do nich podchodzić osoby z wrażliwszym typem skóry, wybierając raczej glinkę białą, czerwoną lub różową, bo są delikatniejsze.

 

Jak przyrządzić

Stosowanie glinek jest bardzo proste. Maseczki glinkowe czy okłady można przygotować sobie samemu w domu. Sposób jest prosty: opowiednią ilość glinki należy rozmieszać z wodą, uzyskując konsystencję papki i maseczka jest gotowa.

 

 

 

glinki

 

 

 

Różne kolory – różne zastosowania

Barwa glinek zależy od obecnych w niej minerałów. Inny skład chemiczny poszczególnych glinek to także różne ich działanie.

 

Glinka biała 

I tak glina biała zawiera krzem, żelazo, potas, magnez, tytan, sód, wapń oraz duże ilości glinu. Glinka biała działa delikatnie, koi skórę i ją uspokaja. Dobrze sprawdzi się w przypadku cery suchej, wrażliwej, ze skłonnościami do zmarszczek. Dlaczego? Ponieważ łagodnie ściągnie pory, przyspieszy gojenie się ran czy powstałych stanów zapalnych. Jak każda glinka też odświeży, odżywi i wygładzi skórę oraz poprawia mikrokrążenie. Co ważne, mogą stosować ja także osoby z cerą naczynkową.

 

Glinka żółta 

Glinka żółta ma skład podobny do glinki czerwonej, ale zawiera więcej żelaza, co sprawia, że wykazuje silniejsze właściwości regeneracyjne. Żelazo jest niezbędne do prawidłowej budowy komórek skóry, włosów czy paznokci. Glinka żółta korzystnie wpływa na cerę mieszaną. Glinka żółta (i czerwona) są szczególnie polecane do pielęgnacji skóry dojrzałej.

 

Glinka różowa 

Glinka różowa to połączenie dwóch rodzajów glinek: czerwonej i białej. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry delikatnej, skłonnej do alergii, ponieważ działa bardzo delikatnie i kojąco.

 

Glinka czerwona

Wreszcie jedna z najpopularniejszych glinek – glinka czerwona, bogata w krzem, aluminium, żelazo, potas, magnez, wapń i mangan... Bardzo dobrze działa na skórę wrażliwą, tłustą i mieszaną, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Pomaga w leczenie trądziku różowatego i wzmacnia naczynia krwionośne. Ogólnie: odświeża, wygładza, działa odżywczo, absorbuje zanieczyszczenia i toksyny, z którymi musi sobie poardzić nasza skóra i delikatnie ściąga pory.

 

Glinka zielona

Glinka zielona pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Jest bardzo bogata w makro- i mikroelementy (związki krzemu, magnezu, fosforu, potasu oraz sodu). Ma właściwości antybakteryjne, ściąga pory, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. Działa odżywczo. Glinka zielona ma najsilniejsze działanie ze wszystkich glinek. Polecana jest do pielęgnacji cery łojotokowej, tłustej. W celach leczniczych można ją stosować w postaci okładów, przykładając na złamania, zwichnięcia czy różnego pochodzenia obrzęki. Jej moc sprawdzi się także w zabiegach na cellulit czy przywracających skórze jędrność.