Cudowne działanie lawendy
Cudowne działanie lawendy

 

Podziwiamy urok i zapach lawendy, ale nie do końca doceniamy jej działanie na nasze zdrowie oraz urodę. Właściwości lecznicze posiadają zarówno jej kwiaty, jak i olejek – jeden z najlepszych olejków eterycznych.

 

Lavandula officinalis

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) jako roślina lecznicza znana jest od stuleci. Wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, m.in. także w Polsce.

Ziele lawendy charakteryzuje się bardzo przyjemnym zapachem, ale smak ma gorzki i szczypie w język. Główny składnik lawendy stanowi olejek eteryczny, który zawiera octan linalonu oraz sam linalol. Warto wiedzieć, że lawenda jest miododajna.

Kwiatostan lawendy

Lawenda kwitnie dość długo, bo niemal przez całe lato – średnio od czerwca do września. Kwiatostany ścina się półtora tygodnia po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Mają one żywy kolor – od liliowego po ciemny fiolet, choć istnieją także podgatunki i odmiany uprawne białe i różowe. To one – kwiatostany – są surowcem leczniczym, z którego uzyskuje się olejek lawendowy. Kwiaty zawierają także związki mineralne, cukry, garbniki i antocyjany (naturalne barwniki).

 

 

 

lawenda2

 

 

 

Cuda, z których słynie olejek lawendowy

Olejek lawendowy (Oleum Lavandulae) ma bardzo silne działanie, dzięki czemu zasłużył sobie na miano najbardziej wartościowego olejku eterycznego stosowanego w aromaterapii.

Podany doustnie dobrze działa na przewód pokarmowy (jest wydalany z moczem, a częściowo przez płuca – wraz z wydychanym powietrzem).

W lecznictwie naturalnym jest używany do wcierań w przypadku bólów mięśniowych, stawowych czy zapaleniu korzonków nerwowych. Olejek lawendowy przykłada się także na miejsca stłuczone, na zwichnięcia, miejsca dotknięte przez paraliż. Sprawdzi się  w inhalacji przy nieżycie nosa, zapaleniu krtani czy płuc. W przypadku uporczywego kaszlu można natrzeć nim gardło i dla lepszego efektu owinąć je czymś, co utrzyma cie

 

Jak działa olejek lawendowy

Pięć kropli olejku lawendowego (można podać na łyżeczce z cukrem) poprawi apetyt oraz dobrze wpłynie na trawienie, usuwając mdłości. Natomiast 40 kropli olejku (podanych trzy razy dziennie) na łyżce przegotowanej wody będzie działało moczopędnie.

Opary olejku lawendowego w ciągu dwunastu godzin zniszczą pneumokoki i paciorkowce.

Olejek może być używany także jako środek odkażający oraz gojący. Zastosowany do okładów czy kąpieli podrażni skórę, rozszerzając naczynia włosowate. Warto pamiętać, że działa przeciwbólowo. Olejkiem lawendowym można nacierać miejsca po ukąszeniu przez owady. Można go też wmasować w miejsca zmienione przez skręcenia. Masaż z użyciem  olejku ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Natomiast mydło lawendowe zmiękcza skórę i działa dezynfekująco.