Postaw na kokos w kosmetyce
Postaw na kokos w kosmetyce

 

Chyba nie bez znaczenia jest fakt, że palma kokosowa jest nazywana „drzewem życia”. Kokos to źródło witamin, minerałów i błonnika, a do tego jest bardzo pożywny.

 

Kokos i tradycyjna medycyna

Kokos jest stosowany w leczeniu wrzodów, astmy, zapalenia oskrzeli. Pomaga w przypadku walki ze skutkami kontuzji czy oparzeń. Sięga się po niego w przeziębieniu, zaparciach, w walcje z kaszlem. Pomaga pozbyć się kamieni nerkowych i zatrzymać łysienie. To tylko niektóre zastosowania kokosu na świecie.

 

Działa na bakterie, wirusy i grzyby

Kokos zabija wirusy powodujące grypę, odrę, opryszczkę, a nawet żółtaczkę typu C, czy HIV. Zwalcza również bakterie powodujące wrzody, zapalenie gardła, zapalenie dróg moczowych, choroby dziąseł i prowadzące do ubytków w zębach. Walczy z bakteriami prowadzącymi do zapalenia płuc, rzeżączki i innych groźnych chorób oraz ich powikłań. Warto dodać, że zabija również grzyby i drożdżaki, powodujące kandydozę, grzybicę, pleśniawki, czy wywołujące zapalenie skóry niemowląt. Dzięki kokosom można pozbyć się insektów i pasożytów takich, jak tasiemiec, wszy, czy lamblie.

 

 

 

olej kokos2

 

 

 

Kokos idealny dla sportowców

Kokos to źródło szybkiej energii. Zwiększa energię, poprawia wytrzymałość oraz wydajność fizyczną. Poprawia także wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy. Korzystnie działa na trzustkę i jej pracę. Poprawia również wchłanianie wapnia i magnezu, wspomagając rozwój mocnych kości i zębów, a w konsekwencji chroni przed osteoporozą.

 

Olej kokosowy

Sam olej kokosowy natomiast wykazuje większe właściwości lecznicze niż jakikolwiek inny tłuszcz spożywczy. Różnica bierze się stąd, że molekuły kokosowego tłuszczu maja inną budowę niż innych. Dzięki temu olej nie ma negatywnego wpływu na cholesterol i pomaga w walce z chorobami serca, obniżając np. ryzyko miażdżycy tętnic.

Olej kokosowy wspomaga regenerację tkanek, usprawniając działanie układu obronnego. Można sięgać po niego profilaktycznie, jako ochronę przed rakiem piersi czy okrężnicy. Zapobiega także chorobom dróg żółciowych, jelit i miażdżycy. Niewiele osób wie, że rozpuszcza kamienie nerkowe, chroniąc w ten sposób przed chorobami nerek i pęcherza. Zapobiega też chorobom wątroby. Wspiera prawidłowe działanie tarczycy. Co więcej, jest używany do produkcji energii przez organizm, a nie odkłada się w postaci tłuszczu, jak to czynią inne tłuszcze spożywcze. Poprawiając metabolizm, zapobiega otyłości i problemom z utrzymaniem właściwej wagi ciała.

 

Olej kokosowy stosowany zewnętrznie

Olej kokosowy stosowany zewnętrznie chroni skórę przed infekcjami oraz łagodzi podrażnienia czy stany zapalne. Zmiękcza skórę, zapobiegając jej przesuszeniu i łuszczeniu się. Działając w taki sposób, w naturalny sposób zapobiega zmarszczkom. Stanowi naturalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego często stanowi składnik balsamów do opalania. Olej kokosowy dobrze działa też na skórę głowy i włosy – pomaga w leczeniu łupieżu oraz przynosi ukojenie przesuszonym włosom. Olej kokosowy sprawdzi się również podczas masażu.